17 yaşındaki pilot, dünyayı tek başına turlayan en genç kişi oldu

Belçika-İngiliz asıllı 17 yaşındaki pilot Mack Rutherford, 5 ay evvel seyahatinin başladığı Bulgaristan’a bugün iniş yaparak dünyanın etrafını tek başına turlayan en genç kişi oldu.

Mack Rutherford, vazifesini tamamlayarak başşehir Sofya’nın batısındaki bir uçak pistine indi ve Guinness Dünya Rekoru’nun sahibi oldu.

Sputnik’in aktardığına nazaran Rutherford, tek başına dünyayı dolaşan en genç kişi olmasının yanı sıra, dünyanın etrafını mikro ışıklı bir uçakla dolaşan en genç kişi unvanını kazandı.

Rutherford, yaptığı açıklamada, muvaffakiyetinin gençlere hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham vermesini umduğunu söyledi.

Bundan sonra yapacağı işin okula dönmek olduğunu lisana getiren Rutherford, “Bir sonraki yapacağım şey, okula geri dönmek ve elimden geldiğince bilgi sahibi olmak” dedi.

Rutherford’dan evvel rekorun sahibi, 18 yaşındaki Britanyalı Travis Ludlow’du.

Rutherford, seyahatine 23 Mart tarihinde başlayarak 5 kıtayı dolandı. Seyahati sırasında 17 yaşına giren genç pilot, Ekvator çizgisini iki kere geçti.

Ailesi de pilot olan Rutherford, 2020’de pilot lisansı almaya hak kazanarak 15 yaşında dünyanın en genç pilotu olmuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.