2052’de Dünya’ya çarpması beklenen asteroit için tehlike geçti! Geriye 1.377 tane kaldı

Gezegenimiz için en büyük tehditlerden biri olarak listelenen 2021 QM1 isimli asteroidin, Nisan 2052’de Dünya’ya çarpması bekleniyordu. İlk olarak geçen yıl gözlemlenen asteroit için Avrupa Uzay Ajansı (ESA) yeni bir açıklama yayınlayarak tehlikenin geçtiğini duyurdu. 

Asteroit, meteorlardan daha büyük atmosferi olmayan metalik yahut kayalık cisimlerdir. Asteroitler o kadar büyük ki 4,6 milyar yıl önce dünyaya bir asteroidin çarpması sonucu dinozorların neslinin tükendiği düşünülüyor.

2021 QM1, birinci olarak Ağustos 2021’de Lemmon Dağı Gözlemevi tarafından tespit edilmişti. Daha sonra varlığı başka teleskoplar tarafından da doğrulanmıştı.

Asteroit 2021’in sonlarına gerçek güneşe yaklaştı. Bu nedenle güneşin parlaklığı, asteroidi birkaç ay boyunca tekrar görmeyi imkansız hale getirdi.

Gökbilimciler, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Very Large Telescope (VLT) ile asteroid Mayıs 2022’de tekrar tespit edebildi.

ESA tarafından tekrar incelenen asteroid için yeni bilgiler elde edildi. Yeni bilgiler sonucunda asteroidin Dünya için rastgele bir tehlikesinin kalmadığı açıklandı. Lakin Dünya için tehlikeli olan 1.377 öteki asteroit daha var. Bu nedenle gelecekte Dünya’yı asteroidlerden kurtaracak savunma sistemlerine gereksinim duyuluyor. NASA başta olmak üzere birçok ülke şimdiden tedbir almak için çalışma yürütüyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.