67 kaçak göçmen için birebir adrese ikamet başvurusu yaptılar

İstanbul’da toplumsal medya üzerinden ilan vererek, kaçak durumdaki yabancıların ikamet müsaade sıkıntılarını 2 bin dolar karşılığında çözeceklerini argüman eden iki kişi yakalandı. Zanlıların 67 kaçak göçmene kendi adresleri üzerinden kira mukavelesi düzenledikleri belirlendi.

İstanbul Göçmen Kaçakçılığıyla Çaba ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü takımları toplumsal medya üzerinden, kaçak göçmenlere yönelik ilan veren birtakım şüpheliler belirledi.

Şüphelilerin verdikleri ilanda, “Göç Yönetimi’nde rastgele bir randevuya katılmadan ve yönetime rastgele bir evrak sunmadan gerek kanunî gerekse yasa dışı durumda olan bireylere ikamet müsaadesi temin edilebileceği, ayrıyeten ikamet müsaadesi reddedilen yabancılara tekrar ikamet müsaadesi çıkartılabileceği” bilgileri yer aldığı belirtildi. Bu durum üzerine polis çalışma başlatıldı.

ADAM BAŞI 2 BİN DOLAR

Adapsız ikamet süreçleri için 2 bin dolar isteyen şüphelilerin adreslerinin Bağcılar’da olduğu belirlendi. Polis takımlarınca belirlenen adrese operasyon düzenlendi. Baskında M.T. ve Y.T. isimli şüpheliler yakalandı.

Adreste yapılan aramalarda, polis gruplarınca kaçak olduğu bedellendirilen 280 paket sigara ve 67 şişe içki, ikamet müsaadesi müracaatında kullanılmak üzere çok sayıda adapsız evrak ele geçirildi.

YÖNTEMSİZ KİRA MUKAVELESİ

Yapılan araştırmalarda şüphelilerin yabancı asıllı 67 kişiye, kendi ikamet adresleri üzerinden adapsız kira kontratı hazırladıkları belirtildi. Bu prosedürle Göç Yönetimi’ne teslim edilen müracaat evraklarında sahtecilik ve usulsüzlük yaptıkları belirlendiği öğrenildi.

120 BİN LİRA CEZA

Emniyette süreçleri tamamlanan şüpheliler çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece isimli denetim kuralıyla hür kaldı. Şüphelilere ilişkin işyerine ise idari taraftan toplam 120 bin lira para cezası kesildiği öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.