8 ayda 69 bin göçmen hudut dışı edildi

Yurt genelinde sistemsiz göçün önlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor…

Bu kapsamda güvenlik güçleri tarafından artırılan kontrollerde binlerce göçmen yakalandı.

İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Daire Başkanlığı, 2022 yılına girildiğinden bu yana Türkiye’den hudut dışı edilen göçmen sayısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Gönüllü dönüş yapan Suriyeli sayısı 517 bin

Açıklamalarda yer alan bilgilere nazaran, bu yıl içinde hudut dışı edilen kaçak göçmen sayısının 69 bin 692 olduğunu belirtildi.

Öte yandan istekli geri dönüş yapan Suriyeli sayısında da 517 bin 289’a ulaşıldığı açıklandı.

“Ülkemize girişi engellenen kaçak göçmen sayısı ise 192 bin”

Göç Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Ülkemizin hudut güvenliği en üst düzeyde tutularak, kaçak göçmenlerin ülkemize girişi engellenmektedir. Bu kapsamda; 2021 yılında Doğu ve Güney vilayetlerimizde olmak üzere toplam 451 bin 96 kaçak göçmenin ülkemize girişi engellenmiştir. 2022 yılında ülkemize girişi engellenen kaçak göçmen sayısı ise 192 bin 449 olarak gerçekleşmiştir.

Kaçak göçle gayret kapsamında kolluk ünitelerimizce kaçak göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresi emeliyle yapılan yol denetimleri de arttırılmıştır. Yapılan kontroller ve operasyonlar sonucunda; yılbaşından bu yana yakalanan kaçak göçmen sayısı, 146 bin 252 olarak kayıtlara geçmiştir” denildi.

“Sınır dışı sayısında yüzde 142 artış olmuştur”

DHA’nın transferine nazaran; yasa dışı yollardan Türkiye’ye giriş yapanların hudut dışı süreçlerinin de Avrupa ortalamasının çok üzerinde muvaffakiyetle gerçekleştirildiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi: 

“Bu yıl içerisinde 69 bin 692 kaçak göçmen, hudut dışı edilmiştir. Geçen yılın birebir devriyle kıyaslandığında hudut dışı sayısında yüzde 142 artış olmuştur. Geçen yılın birebir devri nazaran hudut dışı sayısı; Afganistan asıllı yabancılarda yüzde 133, Pakistan asıllı yabancılarda yüzde 96 ve başka asıllı yabancılarda yüzde 196 artmıştır. 2016 yılından bu yana hudut dışı edilen kaçak göçmen sayısı ise 395 bin 201’e ulaşmıştır.

Geri gönderme merkezlerimizin sayısı 30’a, kapasitesi ise 20 bin 540’a yükseltilmiştir. Böylelikle ülkemiz, tüm Avrupa ülkelerinde bulunan geri gönderme merkezi kapasitesini geride bırakmıştır. Halihazırda geri gönderme merkezlerimizde 91 farklı uyruktan 17 bin 54 yabancı idari nezaret altında olupi hudut dışı süreçleri devam etmektedir.” ifadeleri yer aldı.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.