ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Donfried’den Türkiye’ye takviye açıklaması

ABD Senatosu Dış Alakalar Komitesi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvurusu konusunda bir oturum gerçekleştirdi.

Oturumun açılışında Komite Lideri Demokrat Bob Menendez ile Cumhuriyetçi Jim Risch ortasında Türkiye konusunda kısa bir atışma yaşandı.

Menendez, Türkiye’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyeliğine yaptığı itirazın Rusya’nın çıkarlarına hizmet ettiğini öne sürmesi üzerine Risch, “Hem İsveç hem Finlandiya, bize Türkiye ile görüşmelerini düzgün niyetle yaptıklarını bildirdiler. Bu mevzuyu bu ülkelere bırakmak en düzgünü. Lakin şunu da söyleyelim, bu mevzu bir an evvel kapanmalı.” yorumunu yaptı.

Donfried ise yaptığı konuşmada Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının ittifakı daha da güçlendireceğini kaydederken Türkiye’nin lisana getirdiği kaygılara de değindi.

ABD, gelecek haftaki NATO doruğunda İsveç ve Finlandiya ile imzaların atılabileceğini belirtti

“Türkiye’nin terör konusundaki legal kaygılarını tanıyoruz.” tabirini kullanan Donfried, NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg’in de bu bahiste Ankara, Helsinki ve Stockholm ile görüşme kelamı verdiğine dikkati çekti.

Donfried, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin tüm ülkelerin oyuyla sağlanacağına işaret ederek, “Tabii ki ABD de Türkiye üzere teröre takviyesi bitirmek istiyor, bu mevzuyu ciddiye alıyoruz. Benim anladığım kadarıyla bu 3 ülke ortasındaki görüşmeler düzgün gidiyor.” görüşünü paylaştı.

Gelecek hafta Madrid’de yapılacak NATO doruğuna işaret eden Donfried, Türkiye ile yapılan görüşmelerin sonunda bu dorukta İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ait resmi dokümanların imzalanabileceğini kaydetti.

Donfried, Türkiye ile İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin lisana getirdiği tasaları konusunda yakın vakitte tahlile varılacağına inandıklarını kelamlarına ekledi.

ABD’li senatörden YPG/PKK itirafı

Öte yandan Senatör Menendez’in ABD’nin YPG/PKK’ya verdiği dayanak konusunda oturumda yaptığı itiraf da dikkatlerden kaçmadı.

Menendez, “Gerçek şu ki PKK ve SDF (YPG) konusunda Finlandiya ve İsveç’in tavrı bizim tavrımızla örtüşüyor. Bildiğiniz üzere bu örgütler bize DEAŞ ile uğraşımızda yardım etti. Bu nedenle tüm tarafları çalışmaya davet etmek biraz ikiyüzlülük oluyor. Doğal ki birlikte çalışıp bir tahlile varmaları çok yeterli olur ancak Türkiye’nin onlardan ne almak istediğini bilmiyorum.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.