Açık cezaevlerindeki mahkumların Covid-19 önlemleri kapsamındaki müsaade müddetleri uzatılıyor

Açık cezaevlerindeki mahkumların, Covid-19 önlemleri kapsamında 31 Mayıs’ta sona erecek müsaade müddetleri uzatılıyor.

TBMM Genel Konseyinde, Bankacılık Kanunu ile Birtakım Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Görüşmelerde, siyasi parti kümelerinin ortak imzası ile sunulan önerge ile teklife, açık cezaevlerindeki mahkumların 31 Mayıs 2022 tarihinde sona erecek Covid-19 önlemleri kapsamındaki müsaade müddetlerinin uzatılmasına ait husus ihdas edildi.

Kabul edilen unsura nazaran, Covid-19 salgınının Türkiye’de görülmüş olması sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan mahkumlar, kontrollü hürlük önlemi uygulanarak cezasının infazına karar verilen mahkumlar ve kontrollü özgürlük önleminden yararlanan mahkumlar, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar müsaadeli sayılacak.

Salgının devam etmesi halinde bu müddet, Sıhhat Bakanlığının önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her kezinde 2 ayı geçmemek üzere 19 sefer uzatılabilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.