Akıllı telefon üretimi daralıyor

ABD merkezli pazar araştırmaları şirketi International Veri Corporation’dan (IDC) yapılan açıklamada, akıllı telefon sevkiyatının 2022’de yüzde 6,5 düşüşle 1,27 milyar adede gerilemesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, kelam konusu düşüşün, rekor kıran enflasyon, jeopolitik tansiyonlar ve tüketici talebini kıymetli ölçüde azaltan başka makroekonomik zorluklardan kaynaklandığı belirtildi.

Düşüşün kısa vadeli olmasının beklendiğine işaret edilen açıklamada, pazarın yıllık yüzde 5,2 büyüme ile 2023’te toparlanmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IDC’nin Araştırma Yöneticisi Nabila Popal, geçen yıldan bu yana piyasayı aşağı çeken arz kısıtlarının hafiflediğini ve bölümün talep kısıtlı bir piyasaya geçtiğini bildirdi.

Popal, yüksek envanter ve ani bir düzgünleşme belirtisi olmayan düşük talebin yepyeni ekipman üreticilerinin paniğe kapılmasına ve 2022 için siparişleri büyük ölçüde durdurmasına neden olduğunu aktardı.

Ortalama satış fiyatlarının ise ikinci çeyrekte yıllık yüzde 10 arttığına işaret eden Popal, yıl genelinde ise fiyatların yüzde 6,3 artmasının beklendiğini kaydetti.

Öte yandan, Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığının datalarına nazaran, ocak-temmuz devrinde üretilen cep telefon sayısı yıllık bazda yüzde 3,6, ihracatı ise yüzde 11,5 azaldı.

Birinci 7 ayda 665 milyonu akıllı telefon olmak üzere toplam 863 milyon cep telefonu üretildi, bunun 470 milyon ünitesi yurt dışına ihraç edildi.

Üretilen akıllı telefon sayısı da geçen yıla nazaran yüzde 2,9 azaldı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.