Almanya’da ülke tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: 700 kilo eroin yakalandı

Almanya’da ülke tarihindeki en büyük uyuşturucu operasyonunda 4 kişi tutuklandı. Yetkililer, Ağustos ayının sonunda Hamburg’da yaklaşık 700 kilo uyuşturucu ele geçirdi. Zanlılar, ülkenin doğusundaki Dresden ve Chemnitz kentlerinde 10 binada yapılan aramada gözaltına alındı.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığına nazaran toplamda 5 kişi kuşkulu oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı, dördü hakkında ise tutuklama buyruğu çıkarıldı. Dresden’de gözaltına alınan zanlılardan ikisi mahpus cezası alırken başka üç kişi gözaltında tutuluyor.

Yetkililer sanıkların dizüstü bilgisayarlarına, hafıza kartlarına, akıllı telefonlarına, araçlarına ve bir iktar paraya el koydu.

Dresden Cumhuriyet Savcılığı, sanıkların İran’dan Almanya’ya büyük ölçüde eroin kaçırdıklarını açıkladı. Çetenin kelam konusu uyuşturucuyu Avrupa’ya dağıtacağı, uyuşturucunun dağıtım noktasının ise Dresden olduğu kaydedildi.

Çetenin elebaşının 40 yaşındaki Türk- Sırp asıllı biri olduğu ortaya çıktı. Hollanda’da yaşayan 35 yaşındaki bir İranlı, çiftliğini ve araçlarını uyuşturucu taşımak için kullanıldığından kuşku edilen 54 yaşındaki bir Alman ve 53 yaşındaki bir Türk gözaltına alındı.

Operasyon, Dresden Cumhuriyet Savcılığı ve Federal Kriminal Polis Ofisi tarafından alınan bir ihbar sonucu yürütüldü.   

Operasyonlara Kabahat Denetim Ofisi, Hamburg ve Dresden’deki Gümrük Polis Merkezi yetkilileri, Hamburg ve Saksonya’daki cezai soruşturma yetkilileri, eyalet polisi katıldı.

Savcılık, başka çete üyelerinin dahil olduğu soruşturmaların devam ettiğini belirtti. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.