Aras Dağları doğa tutkunlarını ağırlıyor

AIğdır ile Ağrı sınırlarında yer alan Aras Dağları’ndaki 3 bin 200 metreyi aşan yükseltiler, havaların ısınması ve etkili olan yağışlarla yeşil örtüyle kaplandı.

Doğaseverler de Aras Dağları’na gelip hem yaylaları geziyor hem de zirvelere tırmanıyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Iğdır Temsilcisi Murat Sürmeli, bölgenin dağcılık açısından çok ilgi çeken bir yer olduğunu söyledi.

Sürmeli, “Buraya çevre illerden çok dağcı gelmekte, biz de onlara eşlik ediyoruz. Bu kadar güzel bir coğrafyası olan Iğdır’a tüm dağcıları davet ediyoruz” dedi.

Dağcılardan Ali Tuğrul Doğu ise her hafta Iğdır’da doğa yürüyüşü ve tırmanış faaliyetlerine katıldığını belirterek, “Iğdırlı doğaseverler olarak bu güzellikleri keşfetmeyi ve çevremizdeki arkadaşlarımızla paylaşmayı istiyoruz” diye konuştu.

Doğu, Iğdır’ın etrafının birbirinden güzel dağlarla çevrili olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Biz de bu dağlardan istifade edip coğrafyamızı, doğal güzelliklerimizi değerli takipçilerimize tanıtmak istiyoruz. Ne varsa doğada var, bunu kullanmak lazım. Yüksek irtifa tırmanışı yapmak isteyen dağcılar önce burada akredite oluyor. Burada 3 bin rakımın üzerinde onlarca dağ var. Herkese gelip bu güzellikleri keşfetmesi tavsiye ediyorum.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir