Avrupa’da halk sokağa indi: “Şimdi kaos zamanı”

Yüzde 500’den fazla artan fiyatlar sonrası milyonlarca Avrupalı açlık ve ağır geçim zahmetiyle karşı karşıya kaldı. Ukrayna-Rusya savaşının akabinde kesilen Rus gazı, Avrupa’da direkt olarak ömrü tehdit ediyor. Yüz binlerce protestocu, yapılan artırımların akabinde hükümetin istifa etmesi talebiyle sokağa çıktı.

Sadece artan fiyatlar ve iktisat siyasetleri değil, Avrupalı hükümetlerin LGBT üzere zihniyetlere verdiği dayanak de halkın büyük yansısını çekti. Sırbistan halkı geçtiğimiz haftalarda Belgrad’da sokağa inerek “Çocuklarımızdan ellerinizi çekin” diyerek LGBT nahoşluğuna reaksiyon gösterdi.

Tüm bu gelişmelere karşın Avrupa basınının birden fazla protestoları görmezden geldi. Milyonlara ulaşan şovlar medyada çok az yer buldu.

FRANSIZLAR HAKLARINI İSTİYOR

Dün Fransa’nın başşehri Paris’te on binlerce kişi Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u protesto etti. “Macron istifa” sloganları atan göstericiler, artırımların geri alınması davetinde bulundu. 

ALMANYA’DA ÇİFTÇİLER YOLLARDA

Almanya’nın Brettorf kentinde çiftçiler, kamyoncular, motosikletçiler ve vatandaşlar, elektrik ve doğalgaz faturalarındaki artışı protesto etmek için bir ortaya geldi.

Traktör, kamyon ve motosikletlerle konvoy yapan Alman protestocular, “Tolerans hududu aşıldı, kâfi artık” sloganları attı.

Ülkede Stuttgart, Hamburg, Hannover, Dresden, Würzburg, Mainz ve öbür birçok kentte de on binlerce çiftçi protestolara katıldı.

Göstericiler, Stuttgart’ta traktörlerle Alman Tarım Bakanlığını kuşattı. Avrupa tarım dalını yok eden Avrupa Birliği iklim siyasetlerine karşı çıktı.

İTALYANLAR ELEKTRİK FATURALARINI YAKTI

İtalya’nın Napoli kentinde belediye binasının önüne gelen binlerce gösterici, elektrik faturalarını yakarak hükümeti ve belediyeyi protesto etti. 

Göstericiler, “Faturaları ödemiyoruz, kaos zamanı” sloganları attı.

BELÇİKALI ÇİFTÇİLER BELEDİYE BİNASINA GİRDİ

Belçika’nın Hoogstaten kentinde yüzlerce çiftçi, belediye binasına girerek protesto yaptı.

Çiftçiler, yem fiyatlarına yönelik artırımlara karşı “Çiftçiler! Çiftçiler” biçiminde slogan attı.

İSKOÇYA’DA FATURALAR YAKILDI

İskoçya’da da İtalya’da olduğu üzere elektrik fiyatlarına artırımlar protesto edildi.

Glasgow kentindeki meydanda toplanan yüzlerce kişi, “Ödemiyoruz” diyerek ellerindeki faturaları ateşe verdi.

ÇEKLER MEYDANDA

Çek Cumhuriyeti’nin başşehri Prag’da toplanan yüz bine yakın kişi ülkedeki besin ve güç fiyatlarındaki artışı protesto etti.

Ekonomik felaketten ve güç faturalarındaki artıştan AB’yi sorumlu tutan protestocular, Avrupa’yı tembel davranmakla suçladı.

RUTTE’YE PROTESTO: SIHHAT DİKTATÖRÜ

Hollanda’nın başşehri Amsterdam’da Başbakan Mart Rutte miting düzenledi. Mitingde birçok gösterici, Rutte zıddı slogan attı.

Sağlık kesimine yönelik siyasetleriyle eleştirilen Rutte’ye karşı “Sağlık Diktatörü” sloganları atıldı.

SIRBİSTAN’DA LGBT PROTESTOSU

Avrupa’da yalnızca güç değil, hükümetlerin LGBT berbatlığına karşı yürüttüğü kampanyalar da halkın öfkesine neden oluyor. Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da toplanan on binlerce kişi, “Aileyi koruma” gösterisi düzenledi.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.