Bakan Kurum’dan Atatürk Havalimanı ve Salda Gölü açıklaması

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Atatürk Havalimanı için “8,5 milyon metrekarelik bir alanın yaklaşık 5 milyon 36 bin metrekaresini ki bu dünyanın en kıymetli sayılı millet bahçelerinden bir tanesi olacak” dedi.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu. Atatürk Havalimanı hakkında konuşan Bakan Kurum, şunları söyledi:

* “8,5 milyon metrekarelik bir alanın yaklaşık 5 milyon 36 bin metrekaresini ki bu dünyanın en değerli sayılı millet bahçelerinden bir tanesi olacak, Türkiye’nin en büyük millet bahçesi olacak ve bu alan içerisinde 145 bin 300 ağacımızı dikeceğiz. Bu projemizin birinci etabını da fethin 570. yıl dönümünde İstanbul’umuza, ülkemize armağan edeceğiz. Bu çerçevede çalışmalarımız olağanca süratiyle devam ediyor.

* Vatandaşlarımız da müsterih olsunlar. Burada kullanılması gereken yapılar, limanlarımız, buradaki hangarlarımız, çocuklarımız için müzeler yapacağız. Bunların onarımlarını yapacağız ve burada fuar alanları oluşturacağız. Çocuklarımız burada kitap okuyacaklar, deneyler yapacaklar, atölyelerde yeniden gençlerimiz kendilerini geliştirecekler.

* Atatürk Havalimanı burada ağır bir formda faaliyet gösterirken, burada hava kirliliğinden, trafik sorunundan, gürültü kirliliğinden ötürü önemli manada bir rahatsızlık vardı. Artık biz ne yaptık? Burada 5 milyon 36 bin metrekarelik alanı İstanbul’un göbeğinde rastgele bir imara, ticari bir imara, konut imarına açmadan vatandaşımızın, milletimizin hizmetine açmış oluyoruz.”

SALDA GÖLÜ

* “Biz bu iftiralardan, palavralardan, telaffuzlardan yorulduk. Bugün tekrar Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi hakkında temelsiz, mesnetsiz, kişiliğe, insanlığa, hukuk uymayan iftiralarla karşı karşıyayız. Neymiş efendim bizim Etraf Ajansımız Emine Hanım’ın şirketiymiş, o alanda, kıyılarda, doğal sit alanlarında bu şirkete işler dağıtılacakmış üzere tekrar palavra yanlış telaffuzlarla karşı karşıyayız. Bunun bir benzerini yeniden Salda Gölü’nde yaptılar.

* O denli bir muhalefetle karşı karşıyayız ki biz ‘Doğal alanlarımızı koruyacağız’ diyoruz. ‘Kıyılarımızda koylarımızda, doğal sit alanlarında, özel etraf muhafaza bölgesi alanlarında bize emanet edilmiş kıymetleri koruyacağız, kuşaklara en hoş formuyla aktaracağız.’ diyoruz. Salda Gölü’nün kıyısına kadar giren araçları geriye çekeceğiz.

* Buraya hiçbir yapılaşma yapmadan burada vatandaşlarımızın huzur içerisinde bu gölü izleyecekleri, buradaki kültürel, doğal zenginlikleri görebilecekleri alanlardan istifade etsinler istiyoruz. ‘Atatürk Havalimanı’na, aziz milletimizin yürüme aralığında ulaşacağı bir millet bahçesi yapacağız.’ diyoruz.

* Maalesef hala karşımızdaki muhalefet bizi anlayamadı. Ne yapmak istediğimizi anlayamadılar. Etraf Ajansı, kanunla kurulmuş, bakanlığımızın iştiraki olan bir kamu iştirakidir. Hiçbir şahsın, hiçbir kişinin şirketi değildir, devletin şirketidir ve kanunlarla bu şirketimize yetkiler verilmiştir. Ne yetkisi verilmiştir biliyor musunuz? Tabiatın korunması yetkisi verilmiştir.

* Biz Etraf Ajansı’yla birlikte Sıfır Atık Projesi’ni daha da yaygınlaştıracağız. Sıfır Atık Projesi, milletlerarası ödül almış bir projedir. Emine Erdoğan Hanımefendi bu projeyi himaye etmiştir. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerek saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendi bizim tüm projelerimize takviye veriyor.

* Takviye vermek hata mudur? Türkiye’nin en büyük etraf hareketini başlatan ve bu manada da memleketler arası mükafatlar alan bir projeyi bu kadar çabuk karalamak, bu kadar kötüleştirmek ne kadar doğrudur? Adalet nezdindeki her türlü teşebbüsü de yapacağız ve biz milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.