“Ben Hesap Adamıyım” Diyen Devlet Bahçeli Kürsüden Yine Formül Verdi

Devlet Bahçeli 2009 yılında MHP’nin 40. Kuruluş yıl dönümünde iktidar formülünü kürsüde hesaplamıştı. Bahçeli’nin konuşması sosyal medyada ve bir çok espriye konu oldu. MHP lideri Bahçeli bugün de İstanbul’un milletvekili sayısı ve Kadir gecesi üzerinden yeni bir hesap yaptı.

Bahçeli’nin 2009’daki unutulmaz iktidar hesabı: “2009’u yazarken iki sıfır var. Dokuzun yanındaki sıfırı sildiniz. Kaldı 9. 2 ‘nin sonunda yine bir 0 var. Onu da sil kaldı 2. Toplayın ne yapar:11. 2009’un içindeki içindeki iki sıfırı da sildiniz. Ne kaldı? 29 şimdi onu 11’le toplayın! 40 yapar. Ve MHP’nin 40.yılı…”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Avrupa Türk Konfederasyonuna bağlı federasyon başkanları ve yöneticileriyle iftarda bir araya geldi. Bahçeli kendisini şöyle tanıttı: “Ben birazda hesap adamıyım”

İstanbul’daki 98 milletvekili sayısının iki rakamını toplayarak 17 bulan Bahçeli, sonucu 17 Nisan Kadir Gecesi ile eşitledi. Konuşmasına “hesap adamıyım” cümlesiyle başlayan Bahçeli, 17 Nisan sonucunu bularak “Bu tesadüf müdür?” diye sordu.

Devlet Bahçeli’nin unutulmayan diğer hesapları

Bahçeli, 2010 yılında yaptığı açıklamasında da iktidar olmak için 258 milletvekili gerektiğini hatırlatarak hesabını şöyle anlatmıştı:

“Daha önce MHP’ye hiç oy vermemiş ilkokuldaki 5 arkadaşını bulacaksın. Ortaokuldan 5 arkadaşını bulacaksın. Askerliğinizi yaptığınıza göre 5 asker arkadaşınızı bulacaksın. Mahalleden 5 arkadaşını bulacaksın, sokaktan da 4 arkadaşını bulacaksın. Toplayın 24.49 milyon seçmen var, bunu 24’e bölerseniz ortaya çıkan rakam ülkücülerin oy temin etmesini gerektiren hane sayısını verir. Demek ki 19 milyon alabilirsek MHP iktidar olur.”

MHP lideri 2015 yılındaki matematik işleminde ise izleyecekleri yolu dört işlemle anlatmış ve “1-1:0, 1/1:1, 1X1:1, 1+1:2. Yani ancak çarpma ve toplama ile çoğalabiliriz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir