Biden’dan BAE’nin yeni Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan’a tebrik

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya nazaran Biden, Muhammed bin Zayid Al Nahyan için “uzun müddettir arkadaşım” tabirini kullandı.

Devlet başkanlığına seçilen Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ı tebrik eden Biden, dün kendisiyle yaptığı telefon görüşmesinde iki ülke ortasındaki stratejik paydaşlığı güçlendirmeye devam edeceklerini iletti.

BAE’nin ABD’nin kıymetli bir ortağı olduğunu belirten Biden, iki ülke ortasındaki ilgileri daha da güçlendirmek için yeni devlet lideri ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini tabir etti.

BAE’nin hayatını kaybeden Devlet Lideri Pir Halife bin Zayid Al Nahyan’ın yerine Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın yeni Devlet Lideri olarak seçildiği açıklanmıştı.

Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan kimdir?

Muhammed bin Zayid, 7 buyrukluktan oluşan BAE’nin kurucusu ve birinci devlet lideri Pir Zayid Bin Sultan Al Nahyan’ın oğullarından biri.

Abu Dabi’ye bağlı El-Ayn kentinde 11 Mart 1961’de doğan yeni Devlet Lideri Al Nahyan, 18 yaşına kadar birinci, orta ve lise eğitimini El-Ayn ile Abu Dabi kentlerinde tamamladı.

Bin Zayid, BAE’nin resmi kaynaklarına nazaran 1979’da İngiliz Kraliyet Askeri Akademisi Sandhurst’tan mezun oldu. Orada bilhassa zırhlı silahlar, helikopterler, taktiksel uçuş ve paraşütçülük bahislerinde eğitim aldı.

Hem askeri hem sivil alanlarda çok sayıda vazife üstlenen Bin Zayid, sırasıyla BAE hava kuvvetleri kumandanı, genelkurmay lider yardımcısı, 1993’te ise genelkurmay lideri olarak atandı.

Babasının güvenlik işleri danışmanlığını yapan bin Zayid, 2003’te Abu Dabi Veliaht Prensi Yardımcısı oldu. Babasının 2004’ün kasım ayındaki vefatından sonra ağabeyi Halife bin Zayid ülkenin başkanlığına getirilirken kendisi veliaht prens ilan edildi.

Dün vefat eden ağabeyinin 2014’te geçirdiği rahatsızlığın akabinde beyniyle ilgili yaşadığı önemli sıhhat meselelerinden ötürü Muhammed bin Zayid, BAE’yi fiili olarak yöneten kişi olarak biliniyordu.

Bin Zayid’in dört erkek ve beş kız olmak üzere 9 çocuğu bulunuyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.