Biden’dan Finlandiya ve İsveç’e NATO üyeliği dayanağı

Rusya Devlet Lideri Putin’in tehditlerine karşın Finlandiya ve İsveç, NATO’ya katılacaklarını açıklamıştı. İki ülkenin NATO üyeliğine Türkiye’den de veto gelmişti. , “Parlamentolarında teröristler var. İki ülkenin dışişleri bakanı Türkiye’ye gelecekmiş. Bizi ikna etmeye geleceklerse kusura bakmasınlar, gelmesinler” demişti.

BİDEN’DEN İKİ ÜLKEYE TAKVİYE

ABD Lideri Joe Biden’den Finlandiya ve İsveç’e NATO konusunda takviye geldi. Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvurusu hakkında bugün yaptığı açıklamada, iki ülkenin müracaatlarını “tarihi” bir adım olarak niteleyerek, “Finlandiya ve İsveç’i tarihin en güçlü savunma ittifakına süratle getirmek için ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

“NATO ÜYELİĞİ SÜRECİNDE RASTGELE BİR AKINDA YANLARINDAYIZ”

Joe Biden yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in uzun vakittir “ABD’nin sadık ortakları” olduklarını söyledi. Biden, üyelik sürecinde iki ülkeyle birlikte çalışacaklarını belirterek, “NATO’ya katılarak, savunma iş birliğimizi daha da güçlendirecekler ve tüm Transatlantik İttifakı’na yarar sağlayacaklar. ABD, NATO müttefiklerimizle birlikte Baltık Denizi bölgesindeki güçlü tatbikat faaliyetlerini ve varlığını sürdürecektir. NATO üyeliği müracaatları değerlendirilirken, Birleşik Devletler, ortak güvenliğimize yönelik rastgele bir tehdide karşı teyakkuzda kalmak ve saldırganlığı yahut hücum tehdidini caydırmak ve bunlarla yüzleşmek için Finlandiya ve İsveç ile birlikte çalışacaktır” dedi.

ABD Lideri Biden, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un yarın Washington’a gelerek NATO uygulamaları ve Avrupa güvenliği başlıklarında görüşeceklerini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.