Bodrum’da yüzde 100 doluluk oranına ulaşan baraj 5 ayda yüzde 45’e düştü

Turizm hareketliliği, kuraklık ve altyapı problemlerinin barajlardaki su düzeyini etkilediğini belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Su Kaynakları Anabilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Suyun vatandaşlara emniyetli formda ulaştırılması gerekiyor. Bunun için en kıymetli etkenlerden biri kayıp kaçakların azaltılması” dedi.

Önemli turizm merkezlerinden Muğla’nın Bodrum ilçesinde nisan ayında yüzdü 100 doluluk oranlarına ulaşan Mumcular ve Geyik barajlarının su düzeylerinde, 5 ayda büyük düşüş yaşandı. Yaz döneminde yaklaşık 1 milyon civarında yerli ve yabancı turistin geldiği ilçede kuraklık ve altyapı sıkıntıları da eklenince Mumcular Barajı’nda su düzeyi yüzde 45’e, Geyik Barajı’nda ise yüzde 70’e geriledi.

Geçen yıl eylül ayında Mumcular Barajı’nın kuruduğunu, Geyik Barajı’nın su düzeyinin ise yüzde 45’ler civarına gerilediğini tabir eden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı Su Kaynakları Anabilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Yaz ayları Bodrum’da hayli canlı geçiyor, bunun tesiriyle birlikte rezervuarlarımızda azalma meydana geldi” dedi.

‘SUYU AKTİF HALDE KULLANMALIYIZ’

Kentsel altyapı problemlerinden kaynaklı kayıp kaçakların olduğunu lisana getiren Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Bodrum içme suyu temini noktasında bu yıl geçmiş yıllara göre daha şanslı bir yıl geçirdi. Hatırlayacak olursak, geçtiğimiz yıl ülke genelinde şiddetli bir kuraklık kelam konusuydu ve yüzde 20’ler civarındaydı. Bu bölgede ise yüzde 40 civarında toplam yağışta bir azalma olmuştu. Bundan ötürü gerek Bodrum’un içme suyu temini noktasında gerekse Mumcular’ın ziraî sulama konusunda meşakkatler baş göstermişti. Nisan ayının ortasında bu şanslı yılın tesiriyle hem Mumcular hem de Geyik Barajı’nın yüzde yüz doluluğa eriştiğini görmüştük. Yaz ayları Bodrum’da epeyce canlı geçiyor, bunun tesiriyle birlikte rezervuarlarımızda bir ölçü azalma meydana geldi. Mumcular Barajı’nda su düzeyi yüzde 45’lere kadar azaldı. Geyik Barajı ise tam doluluk oranında yüzde 70’lere geriledi. Su kaynaklarını faal olarak kullanmamız tabiattan gelen suyun aktif bir halde kullanılmasına bağlı” tabirlerini kullandı.

‘BİNLERLE SÖZ EDİLEN PATLAMALAR MEYDANA GELİYOR’

İlave su kaynakları bulunması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Ceyhun Özçelik kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu iki barajdaki su da Bodrum’un içme suyunu sağlıklı ve sürdürülebilir bir formda temininde kâfi olmuyordu. Hasebiyle ek su kaynaklarını bulmamız lazım. Başka taraftan bu suyun vatandaşlara emniyetli halde ulaştırılması gerekiyor. Bunun için en değerli etkenlerden biri kayıp kaçakların azaltılması. Bodrum’un alt yapısında önemli problemler var. Binlerle tabir edilen patlamalar meydana geliyor. Bu patlamalar rezervuarlarda depoladığımız suların neredeyse yarısının kaybolmasına sebebiyet veriyor. Biz vatandaşlarımıza kaliteli, daima ve sürdürülebilir su temini sağlamak istiyorsak ek su kaynakları bulmamız gerekli. Bunun yanı sıra kentsel altyapımızı da faal bir formda düzenlememiz gerekiyor.” (DHA)

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.