Bozdağ: Benim görüşüm Sayın Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayıdır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Akit TV’de katıldığı canlı yayında gündeme ait soruları yanıtladı.

AA’nın haberine nazaran, muhalefetin cumhurbaşkanı adayıyla ilgili soruya yanıt olarak Bozdağ, şunları söyledi:

“6’lı masa ismine konuşan sayın genel liderler yahut parti yetkililerini dinlediğimizde biz diyorlar bugüne kadar aday ismi üzerinde hiçbir konuşma yapmadık. Halbuki 2018 seçimlerinden bugüne tartışılan konuşulan mevzu bu, 6 artı 1, 7’li masanın cumhurbaşkanı adayı vasıfları ve kim olacağına ait kendileri konuşuyor, tartışıyor. Benim buradan çıkardığım sonuç şu, 6 artı 1’li masa 7’li masa, temelinde cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunu gündeme alıp tartışmaktan korkuyor.”

Bozdağ, muhalefet partilerinin yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyduğu kin, nefret, öfke ve düşmanlık nedeniyle bir masanın etrafında oturduğunu öne sürüp, “Yoksa fikri mutabakat, projelerde ittifak, Türkiye’ye dair, geleceğe dair yapıtlarda ve projelerde ittifak ettikleri için bir ortada değiller” dedi.

‘BEN SÖZÜNÜ ÇOK KULLANARAK ALGIYA OYNUYOR’

“Benim görüşüm Sayın Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayıdır” tezinde bulunan Bozdağ, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“6 artı 1’li, 7’li masa kabul etse de cumhurbaşkanı adayı diye düşünüyorum kabul etmese de cumhurbaşkanı adayı diye düşünüyorum. Zira Sayın Kılıçdaroğlu uzunca bir vakittir yani Millet ittifakı demiyor ‘Ben yapacağım’ diyor, ‘Gelirsem ben yapacağım’, ‘Şu sorunu ben çözeceğim’ bilhassa ‘ben’ sözünü çok kullanarak ve orada bir psikolojiye oynuyor, bir algıya oynuyor. CHP bile onun gölgesinde kalıyor ve Sayın Kılıçdaroğlu bunu yaparak masada oturan öteki ortaklarını kendi adaylığını kabule istek göstermeye zorluyor.

Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu’nun önünde fazla bir seçenek de yok. Yani niçin yok? Yaşı muhakkak bir noktaya gelmiş. Şu anda aday olursa kazanırsa yahut kaybederse hepsi bir ihtimal mümkün fakat bir daha aday olma ihtimalinin onun önüne gelme şeyi yok. Onun için Sayın Kılıçdaroğlu’nun önüne gelen bu fırsatı kendine nazaran adaylık istikametinde irade kullanarak değerlendireceğini düşünüyorum.”

‘KPSS İLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKEN NE VAR HÜKÜMET HEPSİNİ YAPTI’

Kamu İşçisi Seçme İmtihanı’nın (KPSS) iptal edilmesine ait değerlendirmelerinin sorulması üzerine Bozdağ, imtihandan sonra tereddütlerin artmasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duruma müdahale ettiğini sav etti.

Bozdağ, Devlet Denetleme Konseyi’nin devreye sokulduğunu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığını, yeni ÖSYM Lideri atandığını ve kanıtların karartılmasını önlemek için birtakım kararlar alındığını belirterek, “Burada hükümetin yapması gereken ne varsa hükümet hepsini tek tek yaptı. Ben buradan rastgele bir muhalefet partisi genel lideri yahut siyasetçi yahut kamuoyundan birinin ‘hükümet şunu da yapmalıydı’ diye söyleyebileceği bir şey yok” tezinde bulundu.

‘CEMEVLERİNE ATAKLAR ÇOK NET PROVOKASYON KOKUYOR’

Bakan Bozdağ, cemevlerine yapılan akınlara ait soru üzerine “Ankara’daki cemevlerine ataklar olağanüstü üzücü ve çok net bir biçimde provokasyon kokuyor” tabirlerini kullandı.

Bozdağ, şöyle devam etti:

“Ankara’da bir yerden bir yere adresi bilsem bile 45 dakika içerisinde gidip gelebilme imkanı kolay kolay mümkün mü? Mümkün değil. Bir bakıyorsun 45 dakika içerisinde 3 farklı yere gidiyor, 3 başka yerde aksiyon yapıyor, ondan sonra ayrılıp gidiyor. Ankara’yı bilmeyen, buralara ait ön bilgisi olmayan yahut birinin yardımını almayan ya da keşif yapmayan birisi bu kadar kısa müddet içerisinde bu yerleri gezip 3 farklı yerde, 3 başka aksiyon koyup ondan sonra Ankara’dan ayrılması hayatın olağan akışına uymaz. Bu çok net ki burada bir şey var. Nedir onu bilemiyoruz şu anda” dedi.

CEZAEVİNDE HAYATINI TEK BAŞINA İDAME ETTİREMEYECEK BİREYLERLE İLGİLİ DÜZENLEME

Yeni yargı paketi düzenlemesine ait Adalet Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatan Bozdağ, tamamlandığında kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti.

Bozdağ, pakette yer alan başlıklara ait şunları kaydetti:

“Adli Tıp Kurumu cezaevinde hayatını tek başına idame ettiremeyecek bireylerle ilgili raporlar vermekte daha sonra Cumhuriyet Savcılığı da bunlar hakkında bir karar vermektedir. Burada önemli kasvetler yaşanıyor biz bunları aşmak için bu husustaki düzenlemeleri hasta tutuklu ve mahkumların daha güzel bir formda tedavi edilmeleri ve başka gereksinimlerini gidermelerini sağlayacak bir esnek düzenleme yapmak konusunda bir irademiz oluştu. Daha insancıl bir düzenleme nasıl yapabiliriz, artık bunun üzerinde çalışıyor arkadaşlarımız formüller aranıyor, hem bizim deneyimimiz hem Avrupa’daki uygulamalar gözden geçiriliyor.

Arabuluculuğun kapsamını genişletme konusunda da birtakım adımlarımız olacak. Daha öncede söz edildi, kira alacakları ile ilgili hususlar yeni periyotta arabuluculuğun kapsamına alınabileceği üzere öteki kimi yeni hususları da arabuluculuğun kapsamına almayı planlıyoruz. Bu hususlar netleştiğinde onları da kamuoyu ile paylaşacağız. Doğal arabuluculuk imtihanı ile ilgili de bir adım atacağımızı buradan söz etmek isterim lakin şimdi ayrıntılar netleşmediği için ayrıntıları vermek istemem fakat pek çok mevzuda bir paket olacak. Muhtemelen eylül ayı içerisinde bunların ayrıntılarını daha net bir halde konuşma fırsatı bulacağız.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.