Çarpıcı akaryakıt fiyatı açıklaması: Ben bir dinozorum lakin hayatımda bu türlü şey görmedim

Abu Dabi’deki bir konferansta konuşan Suudi Arabistan Petrol Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, rafine edilmiş eserlerde son periyottaki fahiş fiyat artışlarına dikkat çekti.

“BEN BİR DİNOZORUM”

1980’lerden beri Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantılarına katılan Selman, “Ben bir dinozorum, lakin hayatımda bu türlü şey görmedim” dedi.

Suudi Petrol Bakanı “Dünyanın varolan gerçekliğe uyanması lazım. Dünya her seviyede güç kapasitesinin tükenmesiyle karşı karşıya” diye ekledi.

YATIRIM EKSİKLİĞİ ÜLKELERİN BAŞINA SIKINTI OLACAK

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Petrol Bakanı Süheyl Mazruyi de yakın gelecekte global çapta pandemiden çıkıldığında güç tedariki talebinin artacağını, lakin OPEC ile OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin, daha fazla yatırım yapılmadan, bu talebi karşılayamayabileceğini söyledi.

“Yatırım eksikliği konusunda uzun vakittir ikazda bulunuyorduk. Yatırım eksikliği birçok ülkenin başına keder açmaya başladı” diyen BAE Petrol Bakanı, petrol piyasasının ‘siyasallaşmasının’ arz fiyatlarını yükselttiğini belirtti.

‘ŞİMDİLİK PETROL ZAHMETİ YOK’

Daha evvel AB Kurulu, Moskova üzerindeki ekonomik baskıyı artırmak hedefiyle Rus petrolüne 6-9 ay sonra tam ambargo uygulanmasını önerdi, fakat AB üyesi ülkelerin hükümetleri ortasında şimdi bu hususta görüş birliği sağlanmış değil. Bir analist, AB’nin Rus petrolünün ithalatını tümden yasaklaması durumunda, Rusya’nın petrol üretimini 1-2 yıl içinde kısmak zorunda kalacağı kestiriminde bulundu.

Gerçekten BAE Petrol Bakanı, konferansta “Şimdilik petrol derdi yok ve bu nedenle OPEC+’nın kademeli üretim artışlarını hızlandırmasına gerek yok. Piyasa dengeli” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.