Çavuşoğlu, BM’de Yunanistan’ın Ege Denizi’nde geri ittiği göçmenlere değindi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin New York kentinde bulunan BM Genel Kurulu’nda birinci kere gerçekleştirilen Memleketler arası Göç Gözden Geçirme Forumu’na katıldı.

Çavuşoğlu forumda yaptığı konuşmada, göçün global bir sorun olduğunu tabir ederek, global ve sürdürülebilir bir yaklaşıma muhtaçlık olduğuna dikkat çekti.

“Şu anda aslında sözleri fiile dökme zamanı”

Göçle ilgili olarak BM Global Unsurlar Mukavelesinin kabul edilmesinin tarihi bir adım olarak nitelendiren Çavuşoğlu,”Şu anda aslında sözleri fiile dökme vakti. Göçmenler, insan kaçakçılığı, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının mağdurları haline geliyorlar. İşte bu çerçevede ayrımcılığa karşı atılan tüm adımları desteklemeli ve öne çıkarmalıyız” dedi.

Ege Denizi’nde Yunanistan’ın göçmenleri geri itmesinin birçok can kaybına neden olduğunu söyledi

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde göçmenleri geri itmesinin birçok can kaybına neden olduğunu söz eden Bakan Çavuşoğlu, “Aynı vakitte bütün bu çalışmalara Frontex’in bir katkıda bulunuyor olmasını görmek son derece üzücü. Hiçbir şey bunu gerekçelendiremez” dedi.

Türkiye’nin 2014 yılından bu yana dünyanın en büyük göçmen nüfusuna konut sahipliği yaptığı aktaran Çavuşoğlu, “Özellikle de Ukrayna’daki çatışmanın ortaya çıkmasından ötürü ek 125 bin göçmene daha konut sahipliği yapıyoruz. Son derece faal bir biçimde bu çerçevede insan refahını koruyabilmek için tüm adımları atıyoruz” diye konuştu.

“500 binden fazla kişi terörist örgütlerden arındırılmış bölgelere geri dönüş yaptı”

Türkiye’nin global prensipler çerçevesinde uyguladığı göç siyasetleri ile istekli ve onurlu bir geri dönüşü desteklediğini tabir eden Çavuşoğlu, “Bu çerçevede geri dönemeyecek olan şahısların desteklenmesi gerektiğini inanıyoruz. Bütün bunlardan da kıymetlisi aslında göçün kök nedenlerine dikkat çekebilmeliyiz. Acil insani yardımı artırmalıyız. Örneğin Suriye’deki savaş bu çerçevede karşılaştığımız en değerli pürüzlerden birisi. Yaklaşık 500 binden fazla kişi terörist örgütlerden arındırılmış bölgelere geri dönüş yaptı. PKK/YPG terör örgütü ile çaba etmeye devam edeceğiz. Sivillerin bu bölgelere geri dönüşünü engelleyen bu terör örgütleri ile çaba edeceğiz. Bu alanda daha fazla sayıda istekli görür geri dönüşü desteklemek için müdafaa alanlarına genişleteceğiz” biçiminde konuştu.

İnançlı ve istekli bir biçimde 1 milyon Suriyeli ülkelerine geri dönecek

Türkiye’nin göçmenlerin istekli geri dönüşünü sağlamak maksadıyla Suriye’de 57 binden fazla konut inşa ettiğini aktaran Bakan Çavuşoğlu, “Hali hazırda 57 binden fazla konut inşa ettik. Bu yılın sonuna kadar bu sayısı 100 bine çıkaracağız. Bu çerçevede geliştirdiğimiz plan inançlı ve istekli bir biçimde 1 milyon Suriyelinin ülkelerine geri dönmesini sağlayacak. Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan ile birlikte komşu ülkeler inisiyatifini başlattık. Suriyelilerin geri dönüşünü destekliyoruz” dedi.

BM hudut ötesi sistemi 2,4 milyon kişi için hayat kurtaran bir inisiyatif olduğunu kanıtladığını söz eden Çavuşoğlu, “BM Güvenlik Konseyi’nin yeni vazife alanı son derece önemli” tabirlerini kullandı.

“Ekonomik çöküş ve terörizmin artışı yeni bir göç dalgasını tetikleyecek”

İHA’nın haberine nazaran Afganistan’daki duruma da değinen Bakan Çavuşoğlu, “Ekonomik çöküş ve terörizmin artışı yeni bir göç dalgasının tetikleyecek” dedi.

Göçün global bir sorun olduğunu yineleyen Çavuşoğlu, “Bu çerçevede etkin bir milletlerarası iş birliğine muhtaçlığımız var. Bununla çaba edebilmek için. Türkiye’de bu çerçevede üstüne düşeni yerine getirmeye devam edecektir. Ümit ediyorum ki memleketler arası toplumun tüm üyeleri tıpkı biçimde bu misyonu üstlenirler” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.