CHP’li belediye bozkırın ortasında muz yetiştirdi

CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin atıktan elektrik üreten çevreci tesisi kentin evsel atıklarını güce dönüştürerek 95 bin hanenin kullanımına denk gelen elektrik üretimi yaptı. Üretim sırasında, açığa çıkan ısı ile de serada onlarca farklı çeşitte bitki yetiştirilirken, tesiste birinci sefer muz yetiştirilip hasat edilmesi herkesi şaşkınlığa uğrattı.

Eskişehir Seyitgazi yolu üzerinde bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Entegre Katı Atık Dönüşüm ve Güç Üretim Tesisleri, çevreci yapısının yanı sıra güç maliyetlerinin çok büyük artış gösterdiği bugünlerde elektrik üretimine devam ediyor. Tesiste açığa çıkan ısı ile birinci defa tropikal meyve olan muz yetiştirildi.

İLK KERE MUZ YETİŞTİRİLDİ

2017 yılında hizmete açılan Entegre Katı Atık Dönüşüm ve Güç Üretim Tesisinde, organik atıklardan 95 bin hanenin elektrik muhtaçlığına karşılık gelen 18.038.000 KWh güç üretimi sağlandı.

Tesisteki elektrik üretimi sırasında açığa çıkan ısı ile 2 bin metrekarelik serada iç ve dış yer çeşitleri, tropik bitkiler, palmiye, zakkum, sardunya, kadife, bodrum papatyası, çiçekler, sukulent, kaktüs, kurdele, aloevera, lavanta, biberiye üzere çok sayıda bitki yetiştirilirken, yapılan deneme ekimi ile tesiste birinci sefer muz yetiştirildi.

MUZ VE GİBİSİ TROPİKAL MEYVELER YETİŞTİRİLEBİLİNECEK

Anavatanı Güneydoğu Asya ve Uzak Doğu olan muz Akdeniz Bölgesi’nde Mersin ve Antalya’da üretilmesi ile bilinirken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin çevreci tesisindeki serada yapılan ekim sonrası yetişen muz ağaçları birinci eserlerini verdi.

Ortalama 25 derece sıcaklıkta, yüksek tavanlı seralarda yetişen muz ağaçlarından alınan muzlar, karpitle sarartıldıktan sonra tesis vazifelileri tarafından Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen’e sunuldu.

Eskişehir üzere bozkırın ortasında karasal bir iklime sahip kentte muz yetiştirilmesinin çok kıymetli olduğunu belirten Lider Büyükerşen, şunları söyledi:

“Entegre Katı Atık Dönüşüm ve Güç Üretim Tesislerimizde açığa çıkan ısı ile tesisteki seralarda farklı cinslerde bitkiler yetiştirilirken, birinci defa muz yetişmiş olması bu alanda kentin Sakarya Vadisi ve istenirse kentin içinde de benzeri seralarda muz ve gibisi tropik meyvelerin kış mevsiminde de yetiştirilebilineceğine umut oldu.

Tesisimizde muz yetiştiğini duyanlar hayretler içerisinde kalıyor. Tropikal bir meyve olan muzun bozkırın ortasında yetişmiş olması çok ender görülen bir durum. Bu gelişme yeni çalışmalara da fikir vermesi açısından da çok kıymetli.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.