Ece Erken hakkında 3 yıla kadar mahpus istemi: Tenkit diyerek suçlamaları reddetti

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianameye nazaran, soruşturma Kerimcan Durmaz’ın verdiği şikayet dilekçesi sonrasında başlatıldı. Ece Erken Mahmutyazıcıoğlu’nun 3 Şubat 2020’de bir televizyon kanalının sabah yayınlanan programında Durmaz için “Adam, adam da demiyeyim”, 27 Şubat 2020’de ise “İnanın cinsiyetini bilmiyorum. Makyaj yapan bir erkek. Cinsiyetin ne olduğu belirsiz” dediği kaydedildi. Ece Erken’in birebir vakitte Instagram hesabından 26 Şubat 2020’de Durmaz’a hakaret içerikli kelamlar sarf ettiği ileri sürüldü.

ELEŞTİRİ DİYEREK SUÇLAMAYI REDDETTİ

İfadesi alınan Ece Erken’in savunmasında hakaret kastı taşımadığını, o devir Durmaz’ın uçak tuvaletinde uygunsuz görüntü çekip yayınladığı için yansısını lisana getirdiğini, yapılan hareketlerin Türk örf ve adetleriyle uyuşmadığı için şahsi fikrini söylediği, tenkit hakkını kullandığı, reaksiyonunun şahsa değil harekete olduğunu belirterek suçlamayı kabul etmediği belirtildi. Kabahatin uzlaşmaya tabi olması nedeniyle evrakın Uzlaştırma Ofisi’ne gönderildiği fakat taraflar ortasında uzlaşma sağlanamadığı söz edilen iddianamede, Ece Erken’in “Zincirleme biçimde alenen hakaret” cürmünden 4 aydan 3 yıl 9 aya kadar mahpus istemiyle cezalandırılması talep edildi. Belge, şikayet dilekçesinde kabahati öğrendiği yerin Bakırköy olması gerekçesiyle Bakırköy Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine yetkisizlik kararıyla gönderildi.

“HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK” SUÇLAMASINDAN TAKİPSİZLİK

Öte yandan savcılık, Ece Erken Mahmutyazıcıoğlu hakkındaki “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” kabahatinden yürütülen soruşturmaya ise takipsizlik kararı verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.