Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye’nin kesin kararını açıkladı

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine Türkiye’nin ‘hayır’ diyeceğini açıkladı. 
  • Erdoğan, Yunanistan’ın Kıbrıs’ta iki devletli tahlile karşı yaptığı açıklamaya reaksiyon gösterdi. 
  • Cumhurbaşkanı ayrıyeten, İsveç’in “tam bir terör yuvası” olduğunu vurguladı.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik süreçlerine ait yeni bir açıklama yaptı. İsveç’in terör yuvası olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Türkiye’nin veto hakkına ait, Bir ülke hayır diyorsa NATO’ya alamazlar” tabirlerini kullandı. 

Kütüphane Söyleşilerinde gençlerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’ın bahse ait yaptığı açıklama şöyle: 

“KENDİLERİNE DE SÖYLEDİK, TERÖR ÖRGÜTLERİNİ KABUL EDEMEYİZ”

İsveç ve Finlandiya, bizdeki terör odaklarını kendi ülkelerinde barındırıyor. PKK’ya, YPG’ye mesken sahipliği yapacaklar, paçavralarını her yere asacaklar… Bunlar ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip, bunlara önemli manada nakdî takviyeler de verip silah dayanağı veren ülkelerin kendilerine de söyledik. NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Bu türlü bir teşkilatın içinde terör örgütlerinin olmasını kabul edemeyiz. Geçmişte girenler girdi. Almanya’sı var, Yunanistan’ı var… Yunanistan ve Fransa zati girip çıkmıştı. Maalesef o zamanki Türkiye idaresi bunun önünü açtı, bu ülkeler tekrar NATO’ya döndüler. Geri döndüler de ne oldu? Amerika Dedeağaç’ta üs kurdu.

“BİR SEFER SOKULDUĞUMUZ DELİKTEN BİR DAHA SOKULMAK İSTEMİYORUZ”

Diyorlar ki talepleriniz nedir bilelim, ona nazaran İsveç’ten Finlandiya’dan bunları isteyelim. Biz bir kez sokulduğumuz delikten bir daha sokulmak istemiyoruz. Yunanistan’da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de Finlandiya da bize tıpkı numarayı çekecekler. Niçin bu türlü bir gaflete düşelim ki? Kusura bakmasınlar. 

Yunanistan’ın Batı’ya 400 milyar avro borcu var. Hala Batı bunlara silah dayanağı veriyor. Bir taraftan da bizimle görüşmelerinde bağları geliştirmek istiyoruz derken kalkıp iki devletli tahlile biz olumlu bakmıyoruz diyor. Senin olumlu bakmadığın şeye bizim olumlu bakacağımızı kim sana söylüyor? Kusura bakma. Biz de şayet Türkiye’ysek, geçmişte bu delikten bu ülke bir kez sokuldu lakin tekrar bu delikten sokulmayı katiyetle istemiyoruz.

TÜRKİYE’NİN KESİN KARARINI AÇIKLADI: HAYIR DİYECEĞİZ

Kararlı bir halde bu siyasetimizi sürdüreceğiz ve NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in hayır diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza da bu halde devam edeceğiz. 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.