Eriyen Tibet buzullarında tehlikeli 1000 yeni mikrop ortaya çıktı

Küresel sıcaklıklar yükselmeye devam ederken eriyen buzulların tehlikeli mikrop çeşitlerini de hür bırakmasından telaş ediliyor. Bilim insanlarının yaptığı bir çalışmaya nazaran; Tibet buzullarında yaşayan yaklaşık 1000 yeni mikrop bulunuyor.

Küresel ısınma dünyayı tehdit etmeye devam ederken bilim insanları da araştırmalarıyla iklim değişikliğinin mümkün tehlikelerini gözler önüne sermeye çalışıyor.

Araştırmacılar Tibet Platosu’nun 2,5 milyon kilometrekarelik bir alanını inceleyerek buzulların yüzde 80’inden fazlasının devam eden iklim değişikliğinin bir sonucu olarak erimeye başladığını buldular.

Buzulların erimeye başlamasıyla ortaya çıkacak mikrop cinslerini mercek altına alan araştırmacılar, Tibet buzullarında yaşayan toplamda 968 çeşit keşfettiklerini söylüyorlar.

İlk olarak, araştırmacılar Tibet buzullarının çok çeşitli hayatı destekleyebileceğini buldular. Buna bakteriler, algler, mantarlar ve arkeler dahil. Bu mikroorganizmaların tümü, Tibet Platosu’nu çevreleyen çok şartlara da ahenk sağlayabiliyor. Lakin mikropların mümkün tehlikeleri için de araştırmalarına devam ediyorlar.

BULUNAN MİKROPLAR TEHLİKELİ Mİ?

Araştırmacılar şimdiye kadar keşfettikleri mikroplarda rastgele bir tehlike olmadığını belirtse de potansiyel tehlike taşıdıkları için riskli olarak değerlendiriyorlar.

Birkaç yıl içinde bu buzullar büsbütün yok olabilir. Bu da büsbütün kaybolan bu donmuş topraklarda yüzyıllardır ayakta kalan mikropları ortaya çıkarabilir.

Bu nedenle araştırmacılar, buzulların hangi cins mikroplara konut sahipliği yaptığını bulmanın kıymetli olduğunu belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.