Esed’e Türkiye’yle ilgili 3 kaide

Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 müellifi Mehmet Acet, muhtemel Türkiye-Suriye yakınlaşması ve Erdoğan-Esed görüşmesini “Esed rejimiyle siyasi alaka kurmanın yeri var mı?” başlıklı köşe yazısında kıymetlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her şeyden evvel 9 milyon Suriyeliyi katliamlardan koruyarak/kurtararak gelecek jenerasyonlara büyük bir öykü bıraktığını belirten Acet; üst seviye bir Türk yetkiliden işittiği “Rusya ve İran, Türkiye’nin Suriye’de kazanımlar elde etmesini istemiyor” cümlesini köşesine taşıdı.

Bu tabirin ne manaya geldiğini açan Haber7 müellifi, “Görünür alandaki fotoğrafa baktığımızda Esed rejimiyle siyasi bağlantı tesis edilmesi, Erdoğan’ın Esed’le görüşmesi Türkiye’ye ne sağlayacak sorusunun ikna edici bir karşılığı bulunmuyor” diyerek, Esed rejiminin inandırıcı olması için atması gereken 3 adımı belirtti.

İşte Acet’in yazısının tamamı:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu evvelsi gün katıldığı Haber Küresel yayınında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Beşar Esad’ın Şangay Toplantısı’nda yapılacak üçlü dorukta bir ortaya geleceği argümanını yalanladı.

Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Esad Şangay’daki tepede görüşecek mi” sorusuna, “Böyle bir şey yok. Esad oraya davetli değil” halinde bir yanıt verdi.

Esed rejimiyle siyasi bağlantı olur mu olmaz mı sıkıntısına birazdan geleceğim ancak evvel birtakım doğruları yerli yerine koyalım.

Beşar Esed derken, mezhepçi idaresini ayakta tutmak için kendi halkını katleden, (Suriye’de 11 yıl içinde 600 binden fazla insan rejim tarafından katledildi) kendi kentlerini bombalayıp taş devranına çeviren, ülkede yaşayan 20 milyon kişinin 12 milyonunu mecburi göçe zorlayan eli kanlı bir despottan kelam ediyoruz.

Bir diğer deyişle çağımızın eline en fazla kan bulaşmış diktatörü.

Bu yalın gerçeği, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beşar Esed’le ne vakit el sıkışacak” diye bekleyen güruha sık sık hatırlatmak lazım.

Zira, onların gözünde, o kadar katliam yapan Esed değil de, onun elini bu nedenle sıkmaktan imtina eden Erdoğan haksız durumda.

Yine onların gözünde Erdoğan, Esed’in elini sıkınca kendi yanılgısından dönmüş olacak, pes etmiş olacak, yemin billah edip bir daha bu türlü bir yanlışa düşmeyeceğini ilan etmiş olacak.

Erdoğan nefreti böylesi bir acımasız noktaya kadar getirmiş durumda o güruhu.

ERDOĞAN 9 MİLYON SURİYELİYİ KATLİAMDAN KORUYARAK/KURTARARAK GELECEK KUŞAKLARA ÇOK PAHALI BİR ÖYKÜ BIRAKTI

Esed rejimiyle siyasi alaka olur mu problemine gelmeden evvel burada da şu cinsten doğruları yerli yerine koyalım:

  • Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, 3,7 milyonu bizim kendi topraklarımızda olmak üzere 9 milyona yakın Suriyeliyi Esed’in katliamlarından koruyarak ya da kurtararak geleceğe çok kıymetli bir öykü bırakmış oldu.
  • Bu, vicdan sahibi olan herkesin nezdinde bu türlü olacak, bu türlü kalacaktır.
  • Erdoğan tersleri ne kadar kirletilirse kirletilsin, bu öykü bu biçimde geleceğe taşınacaktır.

ÜST SEVİYE TÜRK YETKİLİ: RUSYA VE İRAN TÜRKİYE’NİN SURİYE’DE KAZANIMLAR ELDE ETMESİNİ İSTEMİYOR

Şimdi gelelim deminden beri kelamını ettiğim soruna.

Yani, Türkiye ile Esed rejimi ortasında siyasi ilgiler tekrar tesis edilir, üst seviye görüşmelerle bunun yolu açılır mı problemine.

Dış siyaset ve milletlerarası bağlantıların, Türkiye’ye mahsus insani ve vicdani boyutu dışında eş vakitli olarak gerçek politik ve menfaatler üzerinden yürüdüğü gerçeğini göz önüne getirdiğimizde, bu türlü bir seçeneğin olması doğaldır.

Son devirde, Birleşik Arap Emirlikleri ile, Suudi Arabistan’la, İsrail’le münasebetlerde yaşanan olağanlaşma sürecinin art planında da bu türlü bir durum kelam konusu.

Ama bu süreçlerin hepsi, “karşılıklı kazanımlar” üzerine inşa edildi, gelişti.

Esed rejimiyle siyasi bağ tesis etmenin yolu da lakin bu türlü bir yer, yani Türkiye’nin de taleplerinin karşılanabileceği bir taban oluşursa mümkün olabilir.

Peki, bu manada ikili münasebetlerin normalleşmesinin bir yeri var mı?

Bu soruya karşılık verirken evvel, misyonu icabı bütün bu süreçlerin içinde bulunan üst seviye bir Türk yetkiliden işittiğim bir cümleyi aktarayım:

“Rusya ve İran, Türkiye’nin Suriye’de kazanımlar elde etmesini istemiyor”

Bu söz ne demek?

Gayet açık aslında.

İran ve Rusya lakin bilhassa Rusya istemediği sürece, Esed rejimiyle siyasi bağlantı tesis edip kendi çıkarlarınız doğrultusunda kazanımlar elde etmenizin mümkünatı yok.

REJİM PKK’NIN ÜSTÜNE YÜRÜR, MUHALİFLERLE MUTABAKATA YANAŞIR, TÜRKİYE’DEN SIĞINMACI KABUL EDERSE…

Görünür alandaki fotoğrafa baktığımızda Esed rejimiyle siyasi alaka tesis edilmesi, Erdoğan’ın Esed’le görüşmesi Türkiye’ye ne sağlayacak sorusunun ikna edici bir yanıtı bulunmuyor.

Peki, hangi durumda “ikna edici” bir yanıt karşımıza çıkabilir?

Şu üç konuda örneğin;

Esed rejimi somut, durumunu değiştirdiğine dair inandırıcı adımlar atarsa.

  1. PKK/YPG terör örgütüne karşı atağa geçip Türkiye’nin bu mevzudaki telaşlarını gideceği mahiyette adımlar atarsa.
  2. Siyasi bir tahlil ve anayasal sürecin ilerlemesi için Türkiye’ye müzahir muhalif kümeleri taraf olarak kabul edip bu perspektifte somut adımlarla ilerlemeyi taahhüt ederse.
  3. Türkiye’de yaşayan sığınmacıların geri dönüşü için iş birliği yapmaya yanaşırsa.

Bu çeşitten başlıklarda somut adımlarla ilerlemeler sağlanırsa, bağlarda bir olağanlaşma süreci görülebilir.

Ama bunun tabanı oluşmadan atılacak adımlar, tuzaklarla dolu bir yolda ilerlemekten farksız olabilir.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.