Google’a nazaran NFT artık popülerliğini yitirdi

Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT), blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token manasına geliyor.

Geçtiğimiz yıl epeyce tanınan hale gelen bu teknoloji sayesinde görsel yahut görüntü satışlarından milyonlarca dolar gelir elde edilmişti. NFT’ler, son vakitlerde ise adeta çöküşe girdi.

Satışlarda yüzde 92 düşüş var

NFT satışları Eylül 2021’den mayıs ayına kadar yüzde 92 düştü. Paylaşılan bilgilere nazaran, Eylül 2021’de 225 bin civarında olan günlük NFT faaliyeti, Mayıs 2022’nin birinci haftasında günlük 19 bine kadar geriledi.

Google aramalarda da düşüş var

Google Trendler datalarına nazaran, dünya genelindeki internet kullanıcıları ortasında NFT’lere olan ilgi Ekim 2021’den bu yana en düşük düzeye ulaştı.

Google Trends’in dünya çapındaki bilgilerine nazaran, “NFT satın al” terimine yönelik arama ilgisi, ekim ayının birinci haftasından bu yana “NFT sat” terimine kıyasla en düşük düzeylerine indi.

“NFT satın al” terimine olan ilgi, 29 Mayıs ile 4 Haziran 2022 ortasında 100 üzerinden 12 puana düştü.

NFT’ler, 2021 yılında teknoloji dünyasının en büyük trendlerinden biriydi. Dünyaca ünlü iş insanları, ünlü isimler ve hatta hükumetler, bu trende katılmıştı.

NFT’ler; dolandırıcılık, berbat gayeli yazılımlar ve hırsızlık üzere pek çok alanda da kullanılmaya başlandı.

Chainalysis’in hazırladığı rapora nazaran, NFT’leri kara para aklama emeliyle kullananların sayısı da giderek artıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.