Hollanda’da iklim eylemcilerine polis saldırısı: 683 gözaltı

Hollanda’da polis, idari başkent Lahey’de parlamentoya giden A12 ana yolunun son kısmını kapatarak fosil yakıt kullanımının sonlandırılması için protesto düzenleyen iklim eylemcilerine tazyikli su ile saldırdı. “Extinction Rebellion (Yok Oluş İsyanı)” adlı grubun organizasyonuyla toplanan yaklaşık 3 bin kişi, şehrin girişi olan A12’nin son kısmını kapattı. Petrol, kömür ve gaz kullanımının sonlandırılmasını isteyen göstericiler, hükümetin fosil yakıt politikasını eleştirdi.

AA’nın aktardığına göre ellerinde “Ağaç ek, fosili durdur”, “B gezegeni yok” yazılı pankart taşıyan göstericiler, uzun süre yolda oturma eylemi yaptı. Eylemin yapıldığı yerin gösteriye yasaklı bölge ilan edildiği uyarısını yapan polis, protestonun başlamasından 5 saat sonra eylemcilere saldırdı. Göstericilere tazyikli su sıkan polis, yolu ve çevresini terk etmeyenleri gözaltına aldı ve halk otobüsleri ile bölgeden uzaklaştırdı. Extinction Rebellion grubu Twitter’dan yaptığı açıklamada, en az 683 kişinin gözaltına alındığını paylaştı.

Eylem sırasında ağaç dallarına, yol kenarındaki duvara ve sokak lambasına tırmanan bazı göstericiler polis tarafından aşağıya indirildi. Polis, kendilerini ağaca bağlayan bazı eylemcileri de demir kesme makineleriyle ağaçtan ayırdı.

GÖZALTI ARAÇLARI ÇARPIŞTI

Yerel medyada çıkan haberde ise gözaltına alınan göstericilerin bulunduğu iki otobüsün çarpıştığı belirtildi. Otobüsün camlarının kırıldığı ifade edilen haberde yaralanan olup olmadığına dair bilgi paylaşılmadı. Lahey kentinin girişindeki A12 yolunun son kısmını 5 kez kapatan Extinction Rebellion grubu, en son 28 Ocak tarihinde aynı yolu kapatıp eylem yapmış ve yüzlerce kişi göz altına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir