İran Cumhurbaşkanı Reisi, BRİCS üyeliği için göz kırptı

İran resmi ajansı İRNA’ya nazaran Cumhurbaşkanı Reisi, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Lideri Şi Cinping’in BRICS Lideri olarak resmi daveti üzerine, BRICS Doruğu’na katıldı.

Video teması üzerinden gerçekleştirilen BRICS+ tepesinde konuşan Reisi, koronavirüs, iklim değişikliği, bölgesel ve memleketler arası çatışmalar üzere yeni ortaya çıkan krizlerin ülkeler ortası etkileşim gerekliliğini ikiye katladığını söyledi.

Reisi, kolektif kalkınma teşebbüslerinin gerçekleştirilmesini kolaylaştıracak mevcut sıkıntıların üstesinden gelmek için kolektif bir tecrübe ve iradenin mevcut olduğunu söyledi.

Kalkınma ve global barışın sağlanmasında bağımsız çok taraflı kurumların aktif rolüne değinen Reisi, bunun için global tabanların güçlendirilmesi davetinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı, çelişkili global yaklaşımlar, tek taraflılık, milliyetçilik ve yaptırımlar üzere zorlukların Birleşmiş Milletler‘in yanı sıra bu tıp yeni oluşumların kurulmasını ve güçlendirilmesini zarurî kıldığını söyledi.

BRICS’in gelişmekte olan büyük ekonomilerden oluşan öncü bir küme olduğunu kaydeden Reisi, BRICS’in yeni global süreçler başlatabildiğini söz etti.

Reisi, tamamlayıcı ekonomilere ve kültürel çeşitliliğe sahip BRICS üyelerinin karşılıklı olarak taleplerini karşılayabileceklerini ve global refah ve barışı güçlendirmek için mahallî kalkınma tecrübelerini paylaşabileceklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, İran’ın jeopolitik ve jeoekonomik pozisyonunun onu BRICS’i güç denetim noktalarına ve büyük global pazarlara bağlamak için istikrarlı ve emniyetli bir ortak haline getirebileceğini söz etti.

İran’ın global adalete inandığını söyleyen Reisi, bu türlü bir ideali memleketler arası seviyede diyaloğa dönüştürmenin “inkar edilemez bir gereklilik” olduğunu vurguladı.

BRICS kümesi Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşuyor. Ekonomileri, dünya nüfusunun %40’ından fazlasını ve dünyanın gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.