Japonya’daki seçimin galibi iktidardaki LDP oldu

Danışmanlar Meclisi (Üst Meclis) ve Temsilciler Meclisi’nden (Alt Meclis) oluşan yasama organı Ulusal Meclis (Diet) tarafından yönetilen Japonya’da Danışmanlar Meclisi üyelerinin yarısını seçmek üzere dün gerçekleştirilen olağan seçimin sonuçları netleşti.

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’ye yönelik suikastin gölgesinde gerçekleştirilen seçimlerin galibi iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) oldu.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida liderliğindeki LDP tek başına 63 sandalye kazanarak bu seçimde oylanan 125 sandalyenin yarısından fazlasına sahip olurken, LDP ve koalisyon ortağı Komeito, toplamda 76 sandalye elde ederek çoğunluğu korumuş oldu.

Japonya’da eski başbakan Abe’nin vefatının gölgesindeli seçimleri LDP kazandı.

Öte yandan, LDP-Komeito koalisyonu, muhalefet partileri ve bağımsız adaylardan oluşan anayasa değişikliği yanlısı kamp, 1947 anayasasında revizyon için gereken 166 sandalye barajını birinci kere aşarak en az 170 vekil sayısına ulaştı.

KİSHİDA: ŞİDDETE SEÇİMLE MEYDAN OKUNDU

Seçim sonuçlarının netleşmesinin akabinde yaptığı konuşmada alınan sonuçtan dolayı minnettar olduğunu belirten Japonya Başbakanı Fumio Kishida Abe suikastine atıfta bulunarak, “Demokrasinin temeli olan seçimlere şiddet ile meydan okundu. Bu nedenle seçimlerin gerçekleşmiş olması büyük ehemmiyet taşıyor. Demokrasiyi korumak için çalışmaya devam edeceğim” tabirlerini kullandı. Kishida, anayasa değişikliği teklifinin şekillenmesi için mecliste yapılacak tartışmaları derinleştireceklerini de belirtti.

HALK SANDIĞA GİTMİŞTİ

Japonya’da halk, Danışmanlar Meclisi üyelerinin yarısını seçmek üzere her 3 yılda bir gerçekleştirilen olağan seçim dahilinde dün sandığa gitmişti. Başbakanı seçme yetkisine sahip olan Temsilciler Meclisi’ne nazaran daha az yetkiye sahip olan 248 üyeli Danışmanlar Meclisi’nin üyelerinin 125’inin belirleneceği seçim için oy kullanma süreci ülke genelindeki 46 bin sandıkta saat 07.00’de başlamıştı. Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe suikastinin halkta oluşan şokun da tesiriyle iktidardaki LDP’nin seçimden zaferle çıkacağı beklentisi hakim olmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.