Kaşıkçı davasının durdurularak Suudi Arabistan’a devredilmesi itirazına mahkemeden ret yanıtı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin davada 7 Nisan 2022 tarihinde kararını açıklayan mahkeme, yargılamanın durdurularak dosyanın Suudi Arabistan adli birimlerine devredilmesine hükmetmişti. Müşteki Hatice Cengiz’in avukatı aracılığıyla İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunulmuş, verilen kararının kaldırılması talep edilmişti.

MAHKEME HEYETİ İTİRAZI DEĞERLENDİRDİ

Yapılan itirazı değerlendiren mahkeme heyeti, Adalet Bakanlığı tarafından verilmiş olan kovuşturmanın Suudi Arabistan adli makamlarına devrinin uygun görülmesi kararının merkezi makamın takdir yetkisi kapsamında verilmiş bir karar olduğunu ve bu kararı denetleme yetkisinin bulunmadığını aktardı.

Kararda, itiraz incelemesi kapsamının sadece kovuşturmanın yabancı devlete devredilmesi koşullarının somut olayda bulunup bulunmadığıyla sınırlı olduğunu belirtildi.

SUÇUN “KASTEN ÖLDÜRME” OLDUĞU BELİRTİLDİ

Kararda ayrıca, suçun ‘kasten öldürme’ olduğu ve sanıkların yabancı devletin vatandaşı olmaları nedeniyle Türkiye’de hazır bulundurulamadıkları gibi adli yardımlaşma yoluyla da savunmaları alınamadığı için madde metninde aranan koşulların gerçekleştiği de kaydedildi.

KARAR, MAHKEME BAŞKANININ OYUNA KARŞI OY ÇOKLUĞUYLA VERİLDİ

Kararda, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Nisan 2022 tarihli kararının usul ve yasaya uygun olduğu aktarıldı. Müşteki Hatice Cengiz avukatının itirazının reddine karar verildiği belirtilirken, mahkeme başkanının ise karara şerh koyarak itirazın kabul edilmesi yönünde oy kullandığı kaydedildi. Dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda, mütaalaya uygun olmak üzere kesin olarak mahkeme başkanının karşı oyuna karşı, oy çokluğu ile karar verildiRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.