Köye inen bozayı ve üç yavrusunu drone ile uzaklaştırdı

Erzincan’ın Çayırlı ilçeside bağlı Çilhoroz köyü yakınlarına kadar giden bozayı ile üç yavrusu, koyunlarını otlatan Mert Yılmaz tarafından drone ile görüntülendi. Köye yaklaşan ayıları tekrar drone ile uzaklaştıran Yılmaz, “Köyde çoban köpeği sayısı çok, bunlar da yavru ayılara ziyan verebilirdi” dedi.

Çayırlı ilçesine bağlı Çilhoroz köyü yakınlarında koyun otlatan Mert Yılmaz, kış uykusundan uyanıp yiyecek arayan bozayı ve üç yavrusunu görüntüledi.

Bir müddet havadan takip ettiği ayı ve yavrularının köye yaklaştığını gören Yılmaz, onları uzaklaştırmak için de drone’u kullandı. Drone’un sesiyle ayıları korkutup köyden uzaklaştıran Mert Yılmaz, çektiği imajları de toplumsal medya hesabından paylaştı.

“AMACIM KORKUTMAK DEĞİLDİ”

Mert Yılmaz, “Sürüyü otlatırken bozayı ve yavrularını gördüm. Bir müddet onları drone kamerasıyla görüntüledim. Ayı ve yavrularının köye yaklaştığını görünce bölgeden uzaklaştırmaya karar verdim. Buradaki maksadım ayı ve yavrularını korkutmak değildi. Anne ayı daima yavrularını gözetliyor. İnsanların olmadığı dağlar var. Oraya giderse hem beşerler için hem de hayvanlar için düzgün olur niyetiyle bunu yaptım. Köyde çoban köpeği sayısı çok, bunlar da yavru ayılara ziyan verebilirdi” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.