LGS merkezi imtihan sonuçları yarın açıklanacak

LGS için 1 milyon 236 bin 313 öğrencinin başvurusu merkezi olarak yapıldı. İsteyen öğrenciler imtihana girerken, imtihana girmeyen öğrenciler “yerel yerleştirme” ile liselere yerleştirilecek.

Sınav sonuçlarının www.meb.gov.tr internet adresinden yarın (30 Haziran) saat 11.00’da ilan edilmesi bekleniyor.

Öğrencilere imtihan sonuç dokümanları, posta yoluyla gönderilmeyecek.

Bakanlığın geçen yıllarda olduğu üzere bu yıl da LGS imtihan sonuçları ile birlikte “Merkezi İmtihan Kıymetlendirme Raporu”nu yayımlaması öngörülüyor.

Raporda, öğrencilerin merkezi imtihan sonuçlarına ait dataları detaylı olarak sunulacak, sınavdaki alt testlere ilişkin dağılımlar pahalandırılacak ve testin teknik özellikleri hakkında ayrıntılı sonuçlara yer alacak. Geçen yılki rapora nazaran, LGS merkezi imtihanına başvuran öğrencilerin yüzde 83’ü imtihana girmişti.

Sonuçların akabinde tercih süreci muhakkak olacak

LGS merkezi imtihan sonuçlarının açıklanmasının akabinde öğrencilerin liselere yerleştirmeleri için tercih süreci de muhakkak olacak. Tercih ve yerleştirme takvimi ile imtihanla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanlarına ait ayrıntıların da yarın Ulusal Eğitim Bakanlığınca açıklanması bekleniyor.

LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuyla öğrencilerin tercihlerini nasıl yapacaklarına ait şartlar da aşikâr olacak. Geçen yıllardaki imtihana giren ve merkezi imtihan puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler için lokal yerleştirme okul tercihinde bulunma zorunluluğunun bu yıl da geçerli olacağı varsayım ediliyor.

Kılavuzda, imtihanlı okul tercihleri ile “yerel yerleştirme” tercihlerine ait öbür ayrıntılar da yer alacak.

Yerleştirmelerden sonraki nakil takviminin de yarın belirli olması öngörülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.