Marmara Gölü toprağı: Tanımadığımız beşerler gelip işgal ediyor

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri hudutlarındaki ‘ulusal ehemmiyete sahip sulak alan’ tescilli, ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü, yaşanan su kaybı nedeniyle kurudu. Doruklu pelikan ve karabatak üzere jenerasyonu tehlikede 101 farklı tipten 20 bin su kuşuna mesken sahipliği yapan gölde, kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitti. Yerinde derin yarıkların oluştuğu göl, çiftçiler tarafından işgal edilerek tarıma açıldı.

DHA’nın aktardığı habere nazaran, arazi paylaşımı konusundaki uyuşmazlık, tartışma ve arbedelere neden oldu. Göl üzerindeki 4 başka arazi arbedesinde 1 kişi hayatını kaybedip, 2 kişi de yaralanırken, gözaltına alınan 8 bireyden 3’ü tutuklandı. Tedbir alınmaması halinde daha büyük olayların yaşanacağını belirten Gölmarmara Su Eserleri Kooperatifi Lideri Rafet Kerse, “Marmara Gölü üzerinde arazi savaşları başladı” dedi.

‘TANIMADIĞIMIZ BEŞERLER GELİP GÖLÜ İŞGAL EDİYOR’

Yaşanan olaylar bölge halkını huzursuz ederken, vatandaşlar göle su basılarak olayların önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Rafet Kerse, “Gölmarmara Gölü, çöl marmara oldu. Uğraşımıza karşın kimseden takviye alamıyoruz. Proje yapılacağı söylendi ancak bir netlik yok. Herkes biçerdöverleri ve traktörleri ile göl toprağını yağmalama peşinde. Yaklaşık 100 bin dönüm gölden 2 bin kişi ekmek yerken, şu an 10 kişi ekmek yiyor. Buna müdahale edilmesi lazım. Kooperatif olarak bittik. Burada göle kıyısı olan 7 köy var ama tanımadığımız ve bilmediğimiz beşerler gelip gölü işgal ediyor. Biz burada tekrar balığın, suyun ve kuşların olmasını istiyoruz. Buna müdahale edilmez ve duyarsız kalırsak, önümüzdeki günlerde çok daha büyük olaylar çıkar. İşgal etmenin yanı sıra göl toprağını kiraya verenler dahi var. Bunlara neden kimse müdahale etmiyor. Tek endişemiz burada çok can kaybının olacağı, zira beşerler talan peşinde. Bunların yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

‘BELİNDE TABANCA VE TÜFEKLE GEZİYORLAR’

Tekelioğlu Mahalle sakinlerinden Hasan Çetin, “Bu gölde 60 sene balıkçılık yaptım. Hiçbir vakit bu duruma düşmemiştim. Adamlar göl toprağında belinde tabanca ve tüfekle geziyorlar. Yetkililerden bir an evvel göle su verilmesini istiyorum. Benim yaşım artık geçti lakin gelecek kuşaklarımızın gölden faydalanmasını istiyoruz” dedi.

‘DSİ’NİN DENETİMİNDE YASAL BİR BİÇİMDE KULLANILMASINI İSTİYORUZ’

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ise gölün işgalinin önüne geçmek için mevcut tedbirlerin arttırılması için jandarmayla bir toplantı yaptıklarını belirterek, “Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığına, göldeki yerlerin mevcut proje tamamlanıp, su basılıncaya kadar DSİ’nin denetiminde kullanılması gerektiğini belirten bir yazı gönderdik. Buranın DSİ’nin denetiminde yasal bir halde kullanılmasını istiyoruz. Gölü işgal edenlere yönelik de ikazlarımız var. Mağdur olmamaları için kullanmamaları gerektiğini belirtiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.