Matematik ve İngilizce yaz okulu aktiflikleri erişime açıldı

Matematik ve İngilizce yaz okulu programına uygun etkinlikler erişime açıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, yaz okulu programına uygun matematik ve İngilizce yaz okulu mecmuaları, eğlenceli ve günlük ömürle ilgili etkinlikler içeren yaklaşımlar kullanılarak hazırlandı.

Örnek gereçler, 4-8. sınıflar için “Eğlenceli Matematik” ve “Summer Fun With English”, 9-10-11 ve 12. sınıflar için “Matematik Yaz Okulu Dergisi”, 9-10. sınıflar ve 11-12. sınıflar için iki başka “English Summer School Book” başlığıyla Bakanlığın yardimcikaynaklar.meb.gov.tr adresinden yayımlandı.

AKADEMİK MAHARETLER DESTEKLENECEK

Liseliler için yayımlanan Matematik Yaz Okulu Dergisi’yle, sanat, matematik tarihi üzere disiplinler ortası etkileşimle planlanan yaz okuluna katılan öğrencilerin akademik hünerlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Mecmualarda, Matematiğe İstikamet Verenler, Paradokslar, Çizge Kuramı ve Königsberg’in Yedi Köprüsü, RSA Şifreleme, Pascal Üçgeninin Gizemli Dünyası, Su Ayak İzi ve Harezmi’nin Matematiği üzere farklı başlıklar yer alıyor.

4-8. sınıflar için “Eğlenceli Matematik” başlığıyla hazırlanan kısmındaki 21 aktiflik ise öğretmenler tarafından “Yaz Okulu Matematik Çerçeve Programı” ile öğrencilerin gereksinimlerine nazaran farklılaştırılıp zenginleştirilebilecek.

GÜNLÜK İNGİLİZCE KULLANIMI GÜÇLENDİRİLECEK

İngilizcede 4-8. sınıf düzeyini kapsayacak formda hazırlanan Summer Fun With English mecmuasında disiplinler ortası yaklaşımla günlük konuşmayı güçlendiren, öğrenci merkezli, bağlantı odaklı ve oyunlaştırılmış malzemelerle hazırlanmış 33 aktiflik yer alacak.

Eğlendirirken öğretecek “Okuyalım, Dinleyelim, Yazalım, Konuşalım, Üretelim, Cevaplayalım, Eşleştirelim” ve “Eğlenelim, Çözelim” başlıklı etkinliklerle lisan hünerlerinin bütüncül gelişimi hedefleniyor.

BAKAN ÖZER’İN AÇIKLAMASI

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, matematik yaz okulunda öğrencilerin matematiği öğrenirken sorgulayacağı, derinlemesine düşüneceği ve günlük yaşantısında karşılaşacağı sorunları nasıl çözebileceğine yönelik ipuçlarını bulacağı bir sistem kurulduğunu belirterek dijital mecmuaların de bu doğrultuda oluşturulduğunu kaydetti.

Özer, “Dergideki tüm uygulamalar öğrencilerin matematik okuryazarlığını güçlendirmek, matematiği sevdirerek günlük ömür hünerleriyle ilişkilendirilmesini sağlamak, dataları okuyarak analitik düşünmeye sevk etmek emeliyle başlattığımız ‘Matematik Seferberliği’ çalışmalarını dayanaklar nitelikte hazırlandı” tabirini kullandı.

İngilizce Yaz Okulu çerçeve programına uygun hazırlanan mecmualardaki aktifliklerin de öğrencilerin hobilerini, ilgi alanlarını ve niyetlerini İngilizce tabir etme üzere marifetleri geliştirmek üzerine tasarlandığını anlatan Bakan Özer, şöyle devam etti:

“Öğrenciler etkinliklerle farklı ülkeler, kültürler, kıymetler ve ömür üslupları hakkında fikir edinecek ve bu mevzuda İngilizce konuşma maharetlerini geliştirecek. Arkadaşlık, insan hakları, etraf sıkıntıları ve tahlilleri üzere çeşitli mevzularda da fikirlerini paylaşma fırsatı bulacak öğrenciler, bulmacalar, oyunlar ve ilgi cazip metinlerle öğrendiklerini daha kalıcı hale getirecek.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.