Mercedes ve Volkswagen, AB’nin içten yanmalı motor maddesine takviye verdi

Son yıllarda epeyce tanınan hale gelen elektrikli arabalar, yavaş yavaş içten yanmalı motorların yerini alacak.

Çünkü birçok ülke, gelecekte emisyon bedellerini sıfırlamak için şimdiden içten yanmalı motorları yasaklamaya başladı bile.

Hükümetler, başkan piyasalarda en geç 2035’e kadar, dünyada ise 2040’a kadar tüm yeni araba ve kamyonet satışlarının sıfır emisyona sahip olması için çalışacak.

AB, 2035’te yasaklıyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Komitesi, yeni akaryakıtlı ve dizel arabaların satışlarının 2035’ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemeye dayanak vermişti.

Buna nazaran, 2035’ten itibaren satılacak yeni araba ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak.

Böylece, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kelam konusu tarihten itibaren yeni akaryakıtlı yahut dizel araba satışı yapılamayacak.

Volkswagen ve BMW dayanak verdi

Almanya ve Fransa, planın çok tezli ve maliyetli olduğunu, bunun yanında planın kesim üzerinde epeyce önemli derece olumsuz bir tesiri olacağını söylüyor.

Buna karşın Avrupa’nın en büyük araba üreticilerinden olan Mercedes-Benz ve Volkswagen, planın gerçekleştirilebilir olduğuna inandıklarını duyurdu ve karara takviye verdi.

Volkswagen, önümüzdeki on yılın ortasından itibaren içten yanmalı motor yasağına takviyesini tabir eden birinci marka oldu.

VW ayrıyeten, “yanmalı motorları mümkün olan en kısa müddette değiştirmenin ekolojik, teknolojik ve ekonomik olarak tek mantıklı yol” olacağını argüman ediyor.

Yasağı destekleyen tek araba üreticileri ise Volkswagen ve Mercedes değil. Ford, Stellantis ve Jaguar da 2035’ten itibaren Avrupa’da içten yanmalı motorun sonunu genel minvalde destekleyen şirketler ortasında yer alıyor.

Yeni yasanın katılaşmadan ve onaylanmadan evvel 27 AB ülkesinin tamamı tarafından imzalanması gerekiyor.

Almanya, Fransa ve İtalya üzere büyük ekonomiler şayet bu yasaya olumsuz yaklaşırlarsa, 2035 yılında içten yanmalı motorların sonu gelmeyebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.