Meta, 11 bin kişiyi işten çıkaracak: Reklam gelirlerinde ciddi düşüşler yaşanıyor

Geçtiğimiz gün Microsoft’un 689 kişiyi işten çıkaracağı haberini yayınlarken, Meta şirketinin de maliyetleri düşürmek için işten çıkarma yöntemine başvuracağına değinmiştik. Son zamanlarda benzer durumla karşılaşan teknoloji şirketleri işten çıkarmaların önüne geçemiyor.

META’NIN HEDEFİ MALİYETİ DÜŞÜRMEK

Bloomberg’in haberine göre, Mark Zuckerberg yönetimindeki Meta şirketinin kısa bir süre içerisinde binlerce çalışanı etkileyecek işten çıkarma kararı üzerinde yoğunlaştığı söyleniyor. Meta’nın Kasım 2022 yılında yayınladığı planda, 11 bin kişiye yakın çalışanın işten çıkarılacağına dair maddeler yer alıyordu.

Şirketin bu kararı maliyeti azaltmak için aldığı söyleniyor. Bloomberg’in haberinde yer alan bu bilgiye göre Meta şirketi, mali hedefleri göz önünde bulundurarak bu kararı uygulayacak.

AKTİF FAYDA SAĞLAMAYAN PROJELER İPTAL EDİLECEK

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, şubat ayında yaptığı açıklamada aktif fayda sağlamayan projelerin iptal edileceğini iddia ederken;

Birçok firma gibi 2023 yılını “Verimlilik Yılı” olarak gören teknoloji devinin, bu doğrultudaki hedeflerinde ciddi adımlar atacağı düşünülüyor. Ayrıca Meta’nın aldığı bu kararda önemli rol oynayan etkenin, reklam gelirlerinde ciddi düşüşlerin yaşanması olduğu söyleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir