Mısır susuz kaldı, randıman yarıya düştü

Düziçi ilçesinde ziraî sulamadan kaynaklanan badirelerden ötürü ekiminden hasat devrine kadar 6 sefer sulanması gereken mısır tarlaları 3 sefer sulandı. Havaların da sıcak gitmesiyle bir arada suyunu alamayan mısırlar koçanlarını tam büyütmeden hasat edilme durumuna geldi. Olağanda Ağustos’un 20’si civarında hasadına başlanan mısırlar susuzluktan ötürü 1 ay erken hasat edilecek. Büyümeyen koçanlarda oluşmayan mısır danelerinden ötürü da çiftçiler hektar başına randıman kaybı yaşayacak.

“VERİM YARI YARIYA DÜŞTÜ”

Mısır koçanlarının zayıf kaldığını tabir eden çiftçi Ökkeş İslah, “Temmuz’un 20’si olmuş mısıra üçüncü suyunu vermişiz. Bu mısır zayıf kaldı. Bu tarlalarımız biraz kıraç bundan ötürü 12-13 güne bir sulamamız gerekiyor. Biz 20-25 günde bir sulamışız. Olağanda Ağustos’un 15’inden sonra hasada başlıyoruz. Mısır koçanı yarıya düştü. Üç sulama ile hasat yapacağız. Bu mısırı bu saatten sonra sulasak da bir şey olmaz. Randıman yarı yarıya düştü” diye konuştu.

“HASAT BİR AY ERKEN GELMİŞ”

Mısırın susuzluktan hasat periyodundan evvel kuruduğunu söyleyen Bekir Balçık ise “Şu anda mısırımız kurumuş durumda. Olağanda Ağustos’un 15-20’si üzere hasat etmememiz gereken mısır Temmuz’un 20’sinde hasada gelmiş. Mısır susuzluktan kurumuş. Hasat bir ay erken gelmiş. Biz bundan ne kazanacağız” dedi.

Öte yandan, ekiminden hasat periyoduna kadar yaklaşık 6 kez sulanması gereken mısırlarını 3 kez suladıkları için hektar başına kilogram düşüşü yaşayan çiftçiler, tıpkı halde susuzluktan ötürü yer fıstığında da hektar başına kilogram kaybı yaşayacaklarını söylediler.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.