MOSSAD’a bilgi sızdırdıkları argüman edilen 16 sanığın tutukluluğuna devam kararı

İsrail Bilinmeyen Servisi (MOSSAD) ile kontaklı oldukları ve İsrail için kıymet arz eden bilgi ve dokümanları sızdırdıkları argümanıyla MİT operasyonuyla yakalanarak “Casusluk” hatasından 16 sanığın yargılandığı davada, sanıkların tahliye talepleri reddedilerek tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, 16 tutuklu sanık getirildi. Duruşmada sanık avukatları da hazır bulundu.
Duruşmada savunma yapan sanıklar, uzun müddettir tutuklu bulunduklarını tabir ederek tahliyelerini talep ettiler. Sanık avukatları da müvekkillerine isnat edilen hataları işlediklerine dair kesin kanıt bulunmadığını belirterek müvekkillerinin tutuksuz yargılanmalarını istedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların hatalarının vasıf ve mahiyeti, mevcut kanıt durumu ve kuvvetli hata kuşkusunun varlığı gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Kabahatler Ofisi’nce hazırlanan iddianamede, “Ahmad Zaid isimli kişinin İsrail bâtın servisinin saha sorumlusu olduğu, olay tarihi itibariyle Almanya’da bulunduğu, İsrail bâtın servisinin Türkiye’de bulunan Filistin ve Suriye asıllı şüphelilerle irtibata geçerek, Türkiye’de bulunan Filistin başta olmak üzere yabancı asıllı şahısların kurdukları sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini, toplumsal hayatlarını, eğitim süreçlerini, yurt dışı kontaklarını izlemek, işgale karşı direnen kümelerinin Türkiye’deki faaliyet ve yapılanmalarından haberdar olmak için Arap asıllı olan 16 sanığı para karşılığı casus olarak kullandığı” kaydediliyor.

2015 yılının son aylarında gayri resmi yollarla Türkiye’ye giren sanıklardan Abdülkadir Barakat’ın Türkiye’deki casusluk şebekesinin para transferine taraf verdiği öne sürülüyor. Tüm sanıkların, “Devletin bilinmeyen kalması gereken bilgilerini siyasal yahut askeri casusluk maksadıyla temin etme” kabahatinden 15 yıldan 20 yıla kadar mahpusla cezalandırılması isteniyor. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.