MotoGP Hollanda Grand Prix’sini Bagnaia kazandı

Motosiklet yarışlarının en değerli tertibinde dönemin 11. uğraşı, Hollanda’nın Assen kentiyle tıpkı ismi taşıyan 4,5 kilometrelik pistte 26 tıp üzerinden yapıldı.

Pole durumunda başladığı yarışı baştan sona üstün götüren Bagnaia, mesleğinin 7. galibiyetine ulaşırken, bu dönem şampiyonluk yarışının içinde kalma ismine kıymetli puanlar elde etti.

Bitiş çizgisini Bagnaia’dan 0.444 saniye sonra geçen vatandaşı Marco Bezzecchi (Mooney VR46) 2’nci, önderin 1.209 saniye gerisindeki İspanyol Maverick Vinales (Aprilia) ise 3. sırayı aldı.

Pilotlar klasmanının birinci iki sırasında yer alan Monster Energy Yamaha kadrosunun Fransız pilotu Fabio Quartararo ile Aprilia’nın İspanyol şoförü Aleix Espargaro ortasında yarış uzunluğu ikinci sıra için yaşanan rekabet, iki pilotun da kaza yapmasına yol açtı.

Yarışın ortalarına yanlışsız Quartararo, virajda aracının denetimine kaybederek Espargaro’ya çarptı. Kaza nedeniyle müddet kaybetmelerine karşın aracının üzerinde kalmayı başaran İspanyol şoför, 16. sıradan yarışa katıldı ve rakiplerini tekrar geçerek dördüncülük elde etti. Motosikletini kaldırmasının akabinde son sırada piste dönen Fransız pilot ise yarışın sonlarına hakikat bir sefer daha kaza yaptı ve diskalifiye oldu.

Geçen yılın şampiyonu Quartararo, bu yarışta aldığı berbat sonuca karşın 172 puanla pilotlar klasmanındaki liderliğini sürdürdü.

Sezonun 12. yarışı Büyük Britanya Grand Prix’si, 7 Ağustos Pazar günü koşulacak.

Pilotlar klasmanının birinci 5 sırası şöyle:

1. Fabio Quartararo (Fransa): 172 puan

2. Aleix Espargaro (İspanya): 151

3. Johann Zarco (Fransa): 114

4. Francesco Bagnaia (İtalya): 106

5. Enea Bastianini (İtalya): 105

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.