Mülkiyelilerin İnek Bayramı güvenlik gerekçe gösterilerek iptal edildi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin gelenekselleşen İnek Bayramı, üniversite idaresi ve tehditler nedeniyle etkinliğin bileşenleri tarafından iptal edildi.

Mülkiyeli öğrencilerin yaklaşık 100 yıldır düzenlediği, Cebeci halkının da katıldığı etkinlik son dönemde çeşitli engellemelere ve hedef göstermelere maruz kalmıştı. Etkinlik, geçtiğimiz yıl “İnek Duası” bölümünün “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı” gerekçesiyle yargıya taşınmıştı. Bazı öğrenci toplulukları da bayramın simgesi ‘imam’ figürünün dini değerlere saygısızlık olduğunu savundu.

“Can güvenliğinin sağlanmayacağı noktaya geldi”

Konuya ilişkin Festival Komitesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Akademik takvimde 11-12 Mayıs tarihlerinde yer alan İnek Bayramı’nın yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle 15-16 Haziran tarihlerinde yapılması planlanmıştı. Üniversite yönetiminin İnek Bayramı festival üzerindeki yıllardır süregelen sistematik baskı ve tehditleri tüllabın can güvenliğinin sağlanamayacağı noktaya gelmiştir. Bu sebeple İnek Bayramı’nın tüm bileşenlerinin ortak kararıyla belirtilen tarihlerde yapılacak olan İnek Bayramı iptal edilmiştir.”

S”iyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı’nın gölgesi düşmektedir”

Mülkiyeliler Birliği’nin karara tepki açıklamasında İnek Bayramı’nın bir öğrenci festivalinin veya bahar şenliğinin ötesinde, bir demokrasi sembolü olduğu vurgusu yapılarak şu sözler kullanıldı:

“Özellikle 2016’dan beri İnek Bayramı’nın üstüne iktidarın, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün ve aslında öğrencilerinin yanında olması beklenen ama bu beklentiyi hep boşa düşüren Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı’nın gölgesi düşmektedir. Kendileri de bu okulda öğrenci olmuş SBF yöneticileri, kendi öğrenciliklerinde güldükleri, eşlik ettikleri, alkışladıkları ‘imam’ın, ‘İnek Duası’nın, ‘çamurların’ ve ‘fermanlar’ın insanların inançlarıyla ve memleketin selametiyle bir ilgisi olmadığını aslında gayet iyi bilirler”

“En çok kahkahadan korkmasıdır”

İnek Bayramı’nın “güvenliğin sağlanamayacağı” gerekçesiyle yasaklamanın, öğrencilerin dekanlık tarafından tehdit edildiği anlamına geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bir fakülte öğrencilerinin güvenliğini sağlamaktan mesuldür. İnek Bayramı’nı yasaklamak, Rektörlüğün, öğrencilerin ve mezunların bir araya gelmesini engelleyerek muhalefeti engelleme derdini, iktidarın İnek Bayramı’na yönelik algı operasyonunu, Mülkiye öğrencilerinin ‘tehdit unsuru’ olarak kodlanmasını kabul etmektir. Ardında yatan asıl neden birbirine eklemlenen bu iktidar bloklarının ifade özgürlüğünden, eleştiriden, protestodan ve en nihayetinde en çok kahkahadan korkmasıdır” denildi.

TIKLAYIN | “İlber Ortaylı, sarığı ve cübbesiyle İnek Bayramı’nda ‘ferman’ okuduğunda, kimse çıkıp ‘dinimizle, sarıkla dalga geçiliyor’ diye haber yapmamıştı!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir