Muratcan Güler: Cedi, Furkan ve Alperen’e kulüpleri müsaade vermedi

A Ulusal Erkek Basketbol Grubu, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde B Grubu’ndaki son maçında 3 Temmuz Pazar günü deplasmanda Büyük Britanya’nın konuğu olacak. Müsabaka öncesinde A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu Genel Menajeri Muratcan Güler, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

FIBA kararıyla Belarus’un ihraç edilmesinin akabinde insanların başında İngiltere maçının çok değerli olmadığı istikametinde algı oluştuğunu fakat galibiyet sayılarının bir üst kümeye taşınacağından ötürü müsabakanın kıymetli olduğunu lisana getiren Muratcan Güler, “Takımda durum pek düzgün. Açıkçası yaklaşık bir aydır hazırlıklarımızı hoş bir formda tamamladık. Antrenmanımızı yapıp, İngiltere’ye uçacağız. Orada bizi değerli bir maç bekliyor. FIBA’nın bir ay evvel yaptığı açıklamayla, Rusya ve Belarus’un ihraç edilmesi sonrasında bizim kümesi geçmemizden ötürü, bu maçın kıymetli olmadığı istikametinde insanların başında bir algı oluştu. Buna açıklık getirmek isterim. Puanlarımızı, bir üst kümeye taşıdığımız için her galibiyet çok değerli. Biz de İngiltere’ye yüzde yüz galibiyet parolasıyla gidiyoruz. Arkadaşlarımızın hepsi, özverili ve hoş bir formda idmanlarını yaptı. Artık bu maçı kazanıp, ufak bir orta verip, Ağustos ayındaki programımıza bakmayı düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

“DÜNYA KUPASI’NA GİTMEK İSTİYORUZ”

Dünya Kupası’na katılmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Muratcan Güler, “Tabii ki daha yeterli formda üst kümeye çıkmak isterdik. Yunanistan maçlarından bir adedini kazanmış olsaydık çok daha yeterli halde kümesi bitiriyor olacaktık. Lakin öbür taraftan Sırbistan, Letonya ve Belçika geliyor. Kolay bir süreç olmayacak. Ağustos ayının sonunda, Kasım ayı ve Şubat ayında bir pencere olacak. Biz Dünya Kupası’na gitmek istiyoruz. Onun için de elimizden geleni yapacağız” biçiminde konuştu.

“CEDİ, FURKAN VE ALPEREN’E KULÜPLERİ BU PENCEREDE MÜSAADE VERMEDİ”

NBA’de forma giyen Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Alperen Şengün’ün Büyük Britanya karşısında vazife yapamayacağını belirten Genel Menajer Güler, “Bununla ilgili NBA ve FIBA bir mutabakat yaptı. Olağan kaidelerde Avrupa Şampiyonası’nın bir yıl evvel oynanması gerekiyordu. Fakat koronavirüsten ötürü yapılmadı. Bu yaz program çok sıkışık. 3 tane tertip olarak görüyorlar. Şu anda oynayacağımız pencere, Ağustos penceresi ve Avrupa Şampiyonası. NBA’den yapılan açıklamada, oyuncular 3 tertibin 2’sine katılırlar. Lakin 3’üncü tertip kulübün takdirine kalır dediler, Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Alperen Şengün için ise kulüpleri şu anda bu pencereye müsaade vermedi. Lakin Ağustos ayından itibaren bizimle çalışmalara devam edecekler. Miami, Ömer Faruk Yurtseven’e müsaade verdi. Buradan onlara da çok teşekkür ediyoruz. Hem Ömer’i çok özleşmiştik daima bir arada izlemek için, hem de o ekibimizin kıymetli kesimlerinden bir tanesi” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.