Mustafa Varank: Biz ülkeye bedel katan herkesin yanında olduk

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de imali tamamlanan Teknopark ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) 30 milyon lira hibe alan 26 projenin açılışı merasimine katıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen merasime AK Parti Muğla milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Gökcan, Muğla Valisi Orhan Tavlı, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Muğla Büyükşehir Belediye Lider Vekili Cumhur Çoban, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Vilayet Emniyet Müdürü Suvat Dilberoğlu, AK Parti Muğla Vilayet Lideri Kadem Mete, MHP Muğla Vilayet Lideri Mehmet Korkmaz, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye liderleri, siyasi partiler, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile kamu- kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.

“Biz bu ülkeye bedel katan herkesin yanında olduk”

Bakan Varank, hiçbir vakit parti ve yerli- yabancı ayrımı olmadığını belirterek, “Biz bu ülkeye bedel katan herkesin yanında olduk. CHP’li belediyeler de nitelikli ve yanlışsız projelerle geldiklerinde onları da destekliyoruz. Muğla’nın potansiyelini yalnızca turizmle açıklamak kâfi olmaz. Tarım ve hayvancılığın da bu kentin iktisadında değerli bir yeri var. Üretici kooperatiflerine dayanak vererek onların kapasitelerini geliştiriyoruz. Ula’da Organik Üretime Değen Bayan Eli Projesi bunlardan biri. Ula’da bir süt eserleri üretim tesisi kuruyoruz. Yoğurt, kaşar, tereyağı üzere süt eserlerinin bayanlar tarafından üretilmesini sağlayarak önemli bir katma pahası oluşturacağız. Bu projeyle 20 kadının tesis bünyesinde, 150 bayanın da süt tedarik süreçlerinde faal olarak çalışmasına imkan sağlayacağız. Bu projeyi Ula Belediye Lideri merhum İsmail Akkaya başlatmıştı. Kendisini bir kere daha rahmetle anıyorum, yeri cennet olsun. Projesini tamamlayacağımız için ayrıyeten bahtiyarız” diye konuştu.

“Muğla’nın bizim gündemimizde her vakit farklı bir yeri var”

DHA’da yer alan habere nazaran Bakan Varank, mavinin ve yeşilin buluşma noktası Muğla’ya bakanlığı devrinde birinci kere geldiğini belirtip, “Binlerce yıllık tarihi, eşsiz tabiatı ve kadim kültürüyle, ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Muğla’nın, bizim gündemimizde her vakit farklı bir yeri var. Fiziken buraya gelemesek de kentimizin gelişimi için gece- gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Ülkemiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok büyük kalkınma atılımlarını hayata geçirdi. Eğitimden sıhhate, ulaşımdan kentleşmeye, endüstriden teknolojiye birçok alanda ihtilal niteliğinde atılımlar gerçekleştirdik. İçeriden ve dışarıdan yapılan tüm müdahalelere, tüm engellemelere karşın üretimde, istihdamda, ihracatta, ulusal gelirde rekor artışlarla bugünlere geldik. Artık birebir kararlılıkla da yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“24 binden fazla projeye 15 milyar liranın üzerinde dayanak sağladık”

Bakan Varank, ülkenin her bölgesinin, her kentinin, büyüme ve ilerlemeden azami ölçüde faydalanması gerektiğini söz ederek, “İşte bu sebeple biz, hükümetlerimiz periyodunda bölgesel kalkınma yaklaşımını temel siyaset alanlarından biri olarak belirledik. Bakanlığımız himayesinde yürütülen bölgesel kalkınma siyasetleri ile kentlerimizin potansiyelini harekete geçirecek ve rekabet güçlerini artıracak işlere imza atıyoruz. 81 vilayetimizin tamamında kapsamlı dayanak programları uyguluyor, tesirli yatırımlar yapıyoruz. Bugüne kadar 26 kalkınma ajansımız vasıtasıyla kamu, sivil toplum ve özel daldan gelen 24 binden fazla projeye 15 milyar liranın üzerinde dayanak sağladık” açıklamalarında bulundu.

Muğla’nın eşsiz tabiatı ve esaslı tarihiyle turizmin başkentlerinden biri olduğunu belirten Varank, “Muğla da dayanaklardan istifade etti, etmeye de devam ediyor. GEKA dayanaklarıyla Muğla’da hayata geçen tam 26 projenin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Endüstriden tarıma, kırsal kalkınmadan turizme kadar birçok alanı ilgilendiren bu projelerin yatırım fiyatı 30 milyon liranın üzerinde. Her biri birbirinden kıymetli bu projeler, vilayetimizin üreticilerine, turizmcilerine, bayanlarına ve gençlerine hizmet ederek Muğla’nın iktisadına güç katacak. Muğla, eşsiz tabiatı ve esaslı tarihiyle ülkemizin turizm başkentlerinden biri. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Muğla, bu tarafıyla ülke iktisadına muazzam bir katkı yapıyor. Biz de çalışmalarımızda vilayetimizin turizm potansiyelini daha ileri taşıyacak neler yapabiliriz ona odaklanıyoruz. Knidos, Stratonikeia ve Lagina antik kentlerinin hafriyat ve onarım çalışmalarını destekleyerek buraları ayağa kaldırdık. Böylelikle, hem bu değer biçilemez kültür varlıklarının gelecek nesillere aktarılmasını sağladık hem de onları turizme kazandırdık. Ajansımız benzeri bir çalışmayla Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’ni restore ettirip, turizme kazandırdı. Oranın da açılışı geçen ay muazzam bir merasim ve konserle yapıldı. Yaklaşık bin 700 yıl sonra antik tiyatroda yine sanatsal bir aktiflik düzenlendi. Tekrar vilayetimizin turizmine yönelik olarak desteklediğimiz bir öbür proje de CITIZEN projesi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin faydalanıcısı olduğu bu projeyle taşınabilir teknolojileri vilayet turizminin hizmetine sunduk” dedi.

“Muğla’nın gayri safi yurt içi hasılasına baktığımızda endüstrinin hissesi giderek artıyor”

“Birçok vilayetimizde bayan istihdamını ve girişimciliğini artıracak projeleri hayata geçiriyoruz. Her birinde çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Bayanların toplumsal ve ekonomik hayata dahil olmaları birçok müspet etkiyi beraberinde getiriyor. Bir ilin gelişiminde, iktisadının büyümesinde, refahının artmasında sanayi lokomotif vazifesi görür. Muğla’nın gayri safi yurt içi hasılasına baktığımızda endüstrinin hissesi giderek artıyor. Bu hissesi daha üstlere nasıl çıkarabiliriz bunun peşinden gitmeliyiz. Devlet olarak biz, bunun için ağır bir mesai harcıyoruz.”

“Artık endüstride yalnızca üretmek yetmiyor”

Bakan Varank, Muğla’nın ileri gelenleriyle fırsat buldukça istişareler yaptığını tabir ederek, “Muğla valimiz, milletvekillerimiz, rektörümüzle birlikte Ankara’da ilimiz endüstrinin durumunu ve geleceğini konuştuk. Sanayi hakkındaki bütün beyin fırtınaları, istişareler, toplantılar temelinde birebir yere çıkıyor. Artık endüstride yalnızca üretmek yetmiyor. İnovatif ve katma bedelli eserler üretmek durumundayız. Pekala bunu nasıl gerçekleştirebiliriz? Daima birlikte ele ele vererek, Ar-Ge ekosistemini büyüterek, nicelikle bir arada niteliğini artırarak. Hükümet olarak misyona geldiğimizden bu yana bunun gayretini veriyoruz. Son 20 yılda, 81 vilayetimize yaygınlaştırdığımız üniversitelerle. Kurduğumuz araştırma altyapıları ve teknoloji geliştirme bölgeleriyle. Bilim insanı yetiştirmeye yönelik kapsamlı programlarla. Firmalarımız bünyesinde kurulmasını teşvik ettiğimiz Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle ve teknoloji tabanlı girişimciliğin geliştirilmesine yönelik desteklerimizle” dedi.

“Muğla Teknopark’a bugüne kadar sabit sayılarla 21 milyon liraya yakın kaynak aktardık”

Bakan Varank, Türkiye’de sıfırdan, devasa bir Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi inşa ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu ekosistem, global rekabetçiliğimizi artıran sayısız teknolojik eser ve hizmetin geliştirilmesine imkan sağlıyor. Muğla’da da bu tarafta büyük bir gayret görmek, bizleri sahiden keyifli ediyor. Muğla Teknopark, vilayetimizin Ar-Ge kapasitesine, yenilikçiliğine hizmet eden kıymetli aktörlerden biri. Biliyorsunuz teknoparklar endüstrinin rekabetçiliği ve üniversite sanayi iş birliği açısından emsalsiz bir yere sahip. Bakanlık olarak ülkemizin neresinde olursa olsun teknoparklara yapılan her yatırımın gerisinde duruyoruz. Muğla Teknopark’a bugüne kadar sabit sayılarla 21 milyon liraya yakın kaynak aktardık. Muğla Teknopark, vilayetimizin Ar-Ge ve inovasyonda bir cazibe merkezi olması noktasında lokomotif misyonu görecek. Şu anda 26 firması ve yüzde 86’lık doluluk oranıyla bizlere gelecek ismine büyük umut veriyor. Muğla yakaladığı bu ivme ile endüstrideki kabiliyetlerini artıracak, iktisadına güç katacak”

“Turcorn sayımız 6’ya ulaştı”

Varank, Türkiye’ye bütüncül bakış açısıyla baktıklarını tabir ederek, “İl vilayet bütün bu yatırımları topladığımızda büyük bir Ar-Ge ekosistemi ortaya çıkıyor. Gelişen Ar-Ge ekosisteminin meyvelerini almaya başladık. Çok güzel hatırlıyorum. 2020 yılı başlarında tekrar bir Teknopark açılışımız vardı. İstanbul Teknopark’ın ikinci etabını açıyorduk. Orada, dünyada 400’ün üzerinde milyar dolar değerlemeye ulaşan firma yani unicorn var lakin içlerinde Türkiye’den bir firma yok demiştim. Bakın ortadan çok uzun vakit değil yalnızca 2 sene geçti. Bugün unicorn ya da bizim tabirimizle turcorn sayımız 6’ya ulaştı. Girişimcilik ekosistemimizin muvaffakiyetleri dünya gazetelerinin manşetlerini süslüyor” dedi.

“Cari açığın azalmasına 16 milyar 500 milyon liralık katkı sağlanacak”

“Üretimde yapısal dönüşüm davetimizin kıymetlendirme sürecini tamamladık. Yapılan titiz incelemeler sonucunda, toplam büyüklüğü 2 milyar 700 milyon lira olan 21 projeyi destekleme kararı aldık. Makine bölümünün öncülük ettiği bu projelerle CNC sürece tezgahlarından sınai robotlara, enjeksiyon makinalarından çelikten sürgülü valflara kadar birçok kritik eser ve teknolojilere yönelik yatırımlar yapılacak. Yerli ve ulusal imkanlarla yapılacak üretimler sonucunda dışa bağımlılık kıymetli ölçüde azalacak. Cari açığın azalmasına 16 milyar 500 milyon liralık katkı sağlanacak. Projelere bir an evvel başlayarak bu değerli eser ve teknolojileri ülkemize kazandırma noktasında ellerini çabuk tutmalarını beklediğimizi tabir etmek istiyorum.”

Konuşmaların akabinde Bakan Varank, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte Teknopark ile GEKA projelerinin açılış kurdelesini kesti. Programın akabinde Teknopark’ta incelemelerde bulunan Bakan Varank, daha sonra AK Muğla Vilayet Başkanlığı’nı ziyaret edip, Paşapınarı Mahallesi’ndeki bir kuvars temelli kompoze taş fabrikasını gezdi. Bakan Varank, programı kapsamında Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret etmek üzere hareket etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.