NATO: Türkiye’nin yasal güvenlik kaygılarını ele aldık

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in daveti üzerine Türkiye, Finlandiya ve İsveç’ten üst seviye yetkililerin Brüksel’deki karargahta bir ortaya geldiği bildirildi.

Görüşmelerde, NATO’yu Genel Sekreterlik Özel Dairesi Lideri Stian Jenssen’in, Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, Finlandiya’yı Cumhurbaşkanlığı Ofisi Dış ve Güvenlik Siyaseti Yöneticisi Petri Hakkarainen’in ve İsveç’i Başbakanlık Ofisi’nde Dışişleri ve Güvenlik Siyaseti Kurulu’ndan Sorumlu Devlet Sekreteri Oscar Stenström’ün temsil ettiği aktarıldı.

“Türkiye’nin güvenlik telaşları ele alındı”

AA’da yer alan habere nazaran açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik müracaatlarında ilerleme sağlamak maksadıyla Türkiye’nin gündeme getirdiği güvenlik kaygılarının ele alındığı görüşmelere ait, Stoltenberg’in şu görüşlerine yer verildi:

Türkiye’nin terörizm konusunda ele almamız gereken yasal güvenlik kaygıları var. Bu nedenle Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği müracaatları konusundaki görüşmelerimize devam edeceğiz ve mümkün olan en kısa müddette bir yol bulmayı dört gözle bekliyorum.”

Açıklamada, görüşmelerin gelecek günlerde devam edeceği kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.