Nijerya Devlet Lideri Buhari: Kiliselere yönelik artan hücumlar kabul edilemez

Nijerya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Garba Shehu’nun yaptığı yazılı açıklamaya nazaran, Nijerya Devlet Lideri Muhammed Buhari, ülkedeki güvenlik problemlerine dair değerlendirmede bulundu.

Muhammed Buhari, Ondo eyaletinde bir kiliseye yönelik taarruz ve Kaduna eyaletindeki güvenlik problemlerini anımsatarak, Nijerya‘nın dini özgürlüğe sahip olduğunu ve ülkenin düşmanlarının halkı birbirine düşürmek istediğini belirtti.

Buhari, son vakitlerde artan kilise akınlarının kabul edilemeyeceğinin altını çizerek, “(Saldırganlara) Onlara müsaade vermeyeceğiz. Ulusun açıkça planlanmış ve politik olarak motive edilmiş bu hücumlarla dikkati dağılmayacak yahut bölünmeyecek” sözünü kullandı.

Devlet Lideri Buhari, ülkenin birliği ve beraberliği için Müslüman, Hristiyan ve başka inançlara sahip şahısların bir ortaya gelmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Bizi dini çizgide bölmeye çalışan korkaklara bölünmeyeceğimizi gösterelim. Birbirimizin farklılıklarına hürmet gösterirken, paylaştığımız şeylere bedel vermeye devam edeceğimizi gösterelim” değerlendirmesinde bulundu.

Buhari ayrıyeten, eyaletlerde yaşanan şiddet olaylarının faillerinin adalete teslim edileceği kelamı vererek, güvenlik ve istihbarat güçlerinin uğraş göstermeyi sürdürdüğünü kaydetti.

Silahlı şahısların, 5 Haziran’da Ondo eyaletine bağlı Owo bölgesindeki Katolik kilisesinde ibadet edenlere düzenlediği atakta 40, 19 Haziran’da Kaduna eyaletinin Kajuru bölgesindeki iki kiliseye düzenlediği akınlarda da 3 kişi ölmüş, 36 kişi kaçırılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.