Pentagon’dan Türkiye’ye ‘Suriye’ operasyonu açıklaması: Çok kaygılıyız

Türkiye’nin ‘Suriye hududunda yeni bir operasyon olabilir’ iletisi sonrası Pentagon Sözcüsü John Kırby’den açıklamalar geldi.

Pentagon sözcüsü Kirby, Suriye’deki PKK terör örgütünün kolu ‘SDG güçleriyle’ günlük temas halinde olduklarını lisana getirerek, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyon yapmasının sivillerin güvenliği, insani yardım ve DEAŞ’a karşı operasyonların devam etmesi üzerinde olumsuz tesiri olacağını; bunun da SDG’nin bölgeden uzaklaşmasına neden olacağını söyledi.

Kirby, Türkiye’nin NATO müttefiki ve bedelli bir ortak olduğunu belirtirken, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın telaşlarına katıldıklarını belirtti.

Kirby, ABD Savunma Bakanlığı ile Türkiye Savunma Bakanlığı ortasında hiçbir üst seviye bağlantının şu anda bu mevzuda olmadığını, fakat Dışişleri Bakanlığı düzeyinde diplomatik temas olup olmadığını ABD Dışişleri Bakanlığı’na sormak gerektiğini tabir etti.

Pentagon sözcüsü Kirby, Türkiye’nin mevcut DEAŞ önderi El-Kureyşi’yi tutukladığına dair haberleri teyit edemediğini belirtirken, “Açıkçası bütün gün bu bahse baktık” dedi.

OPERASYON SİNYALİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilen Ulusal Güvenlik Konseyi (MGK) toplantısının akabinde yapılan açıklamada “Güney sınırımızdaki operasyonlar ulusal gereksinimlerin gereği. Terör örgütlerine dönük operasyonlar devam edilecek” denilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.