Pep Guardiola: Çok çalışmak, yeniden kazanmak, burada olmak, unutulmamak istiyorum

Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola, geçmişte çok yaklaştıkları Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna İstanbul’da ulaştıklarını söyledi.

Guardiola, UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Inter’i 1-0 yendikleri maçın ardından düzenlenen basın toplantısına alkışlar eşliğinde girdi.

Inter’i gösterdiği performanstan dolayı kutlayan Guardiola, “Bu acıyı tamir edebilecek sözler yok. Ama Avrupa’nın en iyi ikinci takımı oldular. Sportif direktörümüze teşekkür etmek istiyorum. Genellikle Şampiyonlar Ligi’ni kazanmazsanız ertesi gün işten kovulursunuz. Bizim projemiz işe yaradı. Geçmişte çok yaklaştık olmadı ama bugün başardık.” diye konuştu.

“HİÇBİR ŞEY BİTMEDİ”

“Kariyerinizde ikinci kez üçleme yaptınız, neler hissediyorsunuz” sorusuna Guardiola, “Şu an hiçbir şey bitmedi. Bunu daha önce Barcelona’da da yaşamıştım. İlk yarıda kendimizi bulmaya çalıştık, çabaladık. Rodri çok emek sarf etti. Son dakikalarda inanılmaz bir baskı yaptı rakibimiz. Ederson gibi bir kaleciye sahip olmak büyük şans. Çok iyi kurtarışlar yaptı.” yanıtını verdi.

“ONSUZ BUNLAR MÜMKÜN OLAMAZDI”

Alex Ferguson’un da üçleme yaptığını hatırlatan Guardiola, İngiltere’de İskoç teknik adamla aynı başarıyı yakalamanın harika bir duygu olduğunu kaydetti.

Şeyh Mansur’un kulübü almasından sonra her şeyin çok değiştiğini aktaran Guardiola, “Onsuz bunlar mümkün olamazdı. Şampiyonlar Ligi’ni kazanma, inandığımız şeyin peşinden gitmek. Bu fırsatı, bu imkanı bize sundukları için onlara teşekkür etmeliyim. Manchester City bu yıl kazanmalıydı, başarmalıydı. Bunu hak ettik.” ifadelerini kullandı.

“UNUTULMAMAK İSTİYORUM”

Guardiola, Inter karşısında çok baskı hissettiklerini belirterek, “İtalyan takımları öyle iyi oynuyorlar ki baskıyı çok hissediyorsunuz. Baskıdan kaçmak mümkün olmuyor. Önümüzdeki yıl tekrar çok çalışmak, yeniden kazanmak, burada olmak, unutulmamak istiyorum. Sonunda kazanamamak da var.” şeklinde görüş belirtti.

Manchester City’nin maçtaki tek golünü atan Rodri ve Pep Guardiola. Fotoğraf: Reuters.

“BAZEN KENDİNİZ OLAMIYORSUNUZ”

Kendisine yönelik her yıl bütün kupaları kazanma beklentisi olduğunu dile getiren, 6-7 yılda çok büyük işler başardıklarını söyledi.

Deneyimli teknik adam, kalecileri Ederson’un ikinci yarıda bir hatasının olduğunu hatırlatarak, “Çok pahalıya mal olabilirdi ama olmadı. Eski bir futbolcu olarak şunu söyleyebilirim, bazen kendiniz olamıyorsunuz.” diyerek sözlerini tamamladı.

BARCELONA İLE AYNI BAŞARI

Manchester City ile üç kupayı da kazanan 52 yaşındaki Pep Guardiola, bunu iki kez başaran ilk teknik adam olarak tarihe geçti. Guardiola, Barcelona’yı çalıştırdığı 2009 yılında LaLiga, İspanya Kral Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olarak “üçleme” yapmıştı.

Avrupa futbolunu o dönemde domine eden Katalan temsilcisi, üç kupanın yanı sıra İspanya Süper Kupası, UEFA Süper Kupa ve FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nı da müzesine götürmüştü.

GUARDIOLA’NIN ÜÇÜNCÜ ŞAMPİYONLUĞU

Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola, kariyerinde üçüncü kez Şampiyonlar Ligi kupası sevinci yaşadı.

Deneyimli teknik adam, Barcelona’yı çalıştırdığı dönemde 2008-2009 ve 2010-2011 sezonlarında Avrupa’nın 1 numaralı kupasında şampiyonluğa uzanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir