Rekabet Konseyinden Asics ve Skechers’a para cezası

Rekabet Heyeti, 14 Mart’ta Skechers olarak bilinen Olka Spor Gereçleri Ticaret A.Ş. ve Asics olarak bilinen Marlin Spor Gereçleri Ticaret A.Ş. hakkında 4054 sayılı Kanun’un 4. hususunda yer alan, “Belirli bir mal yahut hizmet piyasasında direkt yahut dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama maksadını taşıyan yahut bu etkiyi doğuran veyahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler ortası mutabakatlar, uyumlu hareketler ve teşebbüs birliklerinin bu çeşit karar ve hareketleri hukuka ters ve yasaktır” kararını ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik açılan ön araştırmada elde edilen bilgi, doküman ve tespitleri önemli ve kâfi bularak soruşturma başlatılmasına karar vermişti. 

İNTERNET SATIŞLARINA AİT KISITLAMA

Rekabet Heyetinin 24 Haziran’da sonuçlandırdığı soruşturmaya nazaran, Olka Spor Materyalleri Ticaret A.Ş. ve Marlin Spor Gereçleri Ticaret A.Ş.’nin bayilerinin yine satış fiyatını belirlemesi ve gerek mukavelelerle gerekse de fiili uygulamalarla bayilerin e-pazaryeri platformları üzerinden yapacakları internet satışlarına ait kısıtlama getirmesinin pazardaki rekabeti kısıtlayarak kelam konusu 4. maddeyi ihlal ettiğine karar verdi. 

Bu kapsamda Rekabet Konseyi, temel para cezalarını kapsayan ilgili kanun mucibince kelam konusu iki şirketin yıllık gayri safi gelirlerinin binde beşi ile yüzde üçü oranında para cezası verilmesine karar verdi. Akabinde Rekabet Konseyi, ilgili yönetmeliğe nazaran yüzde 25 indirim uygulanmasına kanaat getirdi. 

Bu kapsamda uzlaşma metodu sonucunda Olka Spor Gereçleri Ticaret A.Ş.’ye kesin olarak 7 milyon 442 bin 885 lira, Marlin Spor Gereçleri Ticaret A.Ş.’ye 2021 yılı gayrisafi gelirleri üzerinden 549 bin 325 lira fiyatında idari para cezası uygulanmasına oy çokluğu ile karar verdi. 

Söz konusu soruşturma ise iki şirket bakımından uzlaşma ile sonlandırılmasına da karar verildi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.