Sezgin Baran Korkmaz ABD yolunda: Düşük güvenlikli cezaevine konulacak

Kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamasıyla Avusturya tarafından ABD’ye iade edilmesi kararı alınan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz için süreç başladı. Avukatı, Korkmaz’ın ABD uçağına bindirildiğini açıkladı.

19 Haziran 2021’de Avusturya’da gözaltına alınan ve Wels kentinde tutuklu kalan Korkmaz’ın ABD’ye iadesi için yetkililerle bir uçakta yolda olduğu, iadesinin akabinde düşük güvenlikli bir hapishaneye gönderileceği belirtildi.

KELEPÇE TAKMADILAR

Avukatı Murat Volkan Dülger, Halk TV’den Erdal Aktaş’a yaptığı açıklamada, Korkmaz’ın sabah saat 6’da Viyana’dan Amsterdam’a götürüldüğünü, oradan da aktarmalı uçakla ABD’nin Utah eyaletine sevk edileceğini söyledi.

Avukatın aktardığı bilgilere nazaran, Korkmaz’ın bindiği uçakta yanında ABD’nin federal kolluk hizmetlerinden 2 misyonlu bulunuyor. Dülger, Sezgin Baran Korkmaz’a kelepçe takılmadığını, cezaevi elbisesiyle değil, kendi kıyafetleriyle uçağa bindirildiği bilgilerini de paylaştı.

UÇAK NEW YORK’A İNECEK

Korkmaz’ın uçağının New York’a ineceği oradan da Utah’a hakikat hareket edeceği bilgisini paylaşan Dülger, “Düşük güvenlikli bir hapishaneye konulacak” dedi.

TÜRKİYE DE İSTEMİŞTİ

Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesini Türkiye’de istemiş lakin Avusturya mahkemesi önceliği ABD’ye vermişti. Birinci kabahatin orada işlenmiş olması ve mağdur sayısının ABD’de daha fazla olması Avusturya mahkemesi tarafından verilen önceliğin münasebeti olarak gösterildi.

Türkiye ve ABD tarafından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan Korkmaz’a ait Wels Mahkemesi, Ağustos 2021’de Türkiye’nin; Mart 2022’de de ABD’nin iade talebini kabul etmişti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.