Son dakika! Bakan Çavuşoğlu’nun İsrail ziyaretinde ‘büyükelçi’ kararı

Son dakika haberleri… Türkiye’den İsrail’e 15 yılın akabinde dışişleri bakanı seviyesinde birinci ziyaret gerçekleşti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’le görüşen Bakan Çavuşoğlu düzenlenen ortak basın toplantısında kıymetli bildiriler verdi.

Çavuşoğlu, mevkidaşı Yair Lapid ile bölgesel bahislerde görüş alışverişinde bulunduğunu belirterek, “İki devletli bir tahlilin kalıcı barış için tek yol olduğuna inanıyoruz” tabirlerini kullanmıştı.

KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİ ATAMASI

Bakan Çavuşoğlu İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’le görüşmesinin akabinde karşılıklı büyükelçi atamasına ait, “İsrail ile karşılıklı büyükelçi ataması konusunu Lapid’in Türkiye ziyaretinde kıymetlendirme kararı aldık” dedi.

ÇAVUŞOĞLU, TEL AVİV’DE İSRAİL-TÜRKİYE İŞ KURULU ÜYELERİYLE BULUŞTU

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret kapsamında geldiği İsrail’in başşehri Tel Aviv’de İsrail-Türkiye İş Kurulu üyeleri ile buluştu.

Programa, Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra, İsrail-Türkiye İş Kurulu Lideri Gad Şoşan, Türkiye’nin Tel Aviv Maslahatgüzarı Mehmet Şekerci ve İsrail-Türkiye İş Kurulu üyeleri ile iş insanları katıldı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile İsrail ortasında, Kovid-19 salgınının birinci devrinde 6 milyar dolar olan ikili ticaret hacmimin yaklaşık yüzde 30’luk bir artışla 2021’de 8 milyar doları aştığına dikkati çekti.

Nisan ayında Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’na gidiş-dönüş uçuşların en çok yapıldığı yerin İstanbul olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Ancak yeniden de iş birliğimizi bir sonraki düzeye taşıyabiliriz.” dedi.

İki ülkedeki teknoloji kesimleri ortasında “doğal sinerji kullanılması gerektiğini” vurgulayan Çavuşoğlu, İsrail ile teknoloji, güç ve pak güç, tarım ve tarım teknolojileri, Türk şirketlerinin tecrübeleriyle katkı sağlayabileceği inşaat kesiminde iş birliği alanları bulunduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, buradaki iş insanlara hitaben, “Türkiye-İsrail bağlarındaki iniş çıkışlara karşın iş bağlantılarımız her vakit güçlü kaldı. Bu, sizlerin emekleri ve Türkiye ile olan bağlarınız sayesinde bu türlü. Münasebetlerimizde yeni bir sayfa ile iş topluluklarımız ortasında daha fazla iştiraklerin oluşması için kaideler daha âlâ durumda.” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) heyetinin 5-8 Mart’ta İsrail’i ziyaret ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, 100 Türk firmasının yer aldığı TİM heyetinde 400’den fazla İsrailli firma ile 1000’i aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “Türkiye’nin güçlü iktisadı, gelişmiş altyapısı ve nitelikli işgücü tüm potansiyel yatırımcılar için caziptir. İletilerimizi İsrail iş etraflarına ileteceğiniz konusunda size güveniyoruz.” dedi.

KAYNAK: AJANSLAR

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.