Süleyman Soylu: DAEŞ da birebirdir, FETÖ de, PKK da birebirdir

İçişleri Bakanı Süleyman Soly, İstanbul Esenyurt’ta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Dernekleri Buluşması’nda dernek yöneticileriyle bir ortaya geldi.

Bakan Soylu, 21 dernekten 120 kişinin bulunduğu buluşmada, gündeme dair kıymetli açıklamalarda bulundu.

“Üçünün de kaynağı bu topraklar değildir”

Amerika’nın terör örgütlerini pişirdiğini belirten Bakan Soylu, “Eskiden İstanbul’da şenlik, İzmir’de fuarlar olurdu. Doğu ve Güneydoğu’da hüzün olurdu. Güya iki başka memleket üzere. Evvelden burada üretim olurdu. İşletilmeyen tüm maden yatakları işletildi. Yüksekova’ya inşallah yakın bir vakitte organize sanayi sitesi kuruyoruz. Doğu ve Güneydoğu’nun her tarafı endüstrisinden, ticaretine, tarımından, turizmine büyük bir canlılık oldu. Üniversitesiyle, havalimanlarıyla, hastaneleriyle büyük bir canlılık olduğunu burada söylemek istiyorum.

Altını çizerek söylemek istiyorum biz Müslümanız. Doğu ve Güneydoğu Müslümanlığın otağıdır. Medreselileriyle, ömür biçimiyle, kültürüyle, sadakatiyle ve vazgeçmeme isteğiyle lakin o denli bir devir içerisine girildi ki iki üç tane işle karşı karşıya kaldık. Bunlardan bir tanesi FETÖ’dür. Müslümanlığı istismar etmekle, başkalaştırmak için amaç ortaya koymuştur. İkincisi PKK’dır. Yalnızca terör değildir, tıpkı vakitte inancımıza ve kültürümüze yönelik işlenmiş bir terördür. Bizi kendi değerlerimizden, bizi kendi inancımızdan bizi kendi birikimimizden ayırmak için ortaya konulmuştur. Üçüncüsü de DEAŞ’tır.

Bakın üçünün kaynağı da bu topraklar değildir. Üçünün dayanağı de bu topraklar değildir. Amerika pişirmektedir. Avrupa’nın üzerinden de Türkiye’ye bunu göndermektedir. Bu kadar açık ve net. DAEŞ da birebirdir, FETÖ de, PKK da birebirdir.” halinde konuştu.

 

“Gıda sorununu çözebilecek tek ülke olarak Türkiye’yi gördüler”

Bakan Soylu şöyle devam etti: “Biz Batı’yı birinci kere bu türlü yakaladık. İngiltere’yi görüyorsunuz. İstikrarsızlığı devam ediyor. Göreceksiniz. Almanya’dan Amerika’ya kadar Avrupa’da ve Batı’da taraflarını tayin edemeyen bir durum kelam konusu. Makasımızı kapatıyoruz. Ortamızda önemli bir makas var. Zorluk yok mu? Bu kadar başından meşakkat geçen, geçirilmesi için yedi düvelin ayağa kalktığı bir ülkenin meşakkati olmaz mı? Elbette olur lakin altyapımızı tamamladık. Hem de güçlü bir formda tamamladık.

Şehir hastanelerimizden yollara kadar. Havalimanlarımızdan üniversitelerimize kadar bunların her birinin değerli bir kısmı de son on yılda taarruz anında kaldığımız vakit dilimi içerisinde gerçekleşti. Yalnızca kendimize yararımız olmadı. Dünya’ya da yararımız oldu. Biz ayakta kaldığımız için dünyadaki besin kasvetini çözebilecek tek ülke olarak Türkiye’yi gördükleri için Recep Tayyip Erdoğan’a müracaat ettiler. Biz ayakta kalmasaydık üzerimize ezer geçerlerdi” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AKP İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, dernek liderleri ve üyeleri katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.