Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer yakalandı

Arnavutluk polisi, kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in; Arnavutluk’un Vlora kentinde yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise; Özer’in Arnavutluk’ta yakalandığı ve Emniyet tarafından Türkiye’ye iade süreçlerine başlandığı kaydedildi.

Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya; kırmızı bültenle aranan firari Faruk Fatih Özer’in Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlarıyla teyit edildiğini iletti. Emniyet Genel Genel Müdürlüğü INTERPOL Daire Başkanlığı’nca, Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi süreçlerine başlandı.

Türkiye’nin en büyük üçüncü kripto para borsası olarak bilinen Thodex’in sahibi Özer, siteyi kapatıp 20 Nisan 2021’de yurt dışına kaçmıştı. Yaklaşık 400 bin yatırımcı, 2 ila 10 milyar dolar kadar dolandırılmıştı.

KAÇIŞ İMGELERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Faruk Fatih Özer’in, 20 Nisan 2021 günü İstanbul Havalimanı’ndan Arnavutluk’a kaçış imgeleri ortaya çıkmıştı.

Güvenlik kamerası imgelerinde Özer’in, 20 Nisan Salı günü saat 17.15’te 34 DFC 567 plakalı siyah renkli araba ile İstanbul Havalimanı’na geldiği ve 3 numaralı kapı karşısında bulunan otopark girişinde aracını valeye teslim ettiği görülüyor.

Özer, art koltuktaki sırt çantasını alarak 3 numaralı kapıdan 17.21’de terminale giriyor. Saat 17.46’da ise, M-18 numaralı bilet kontuarında check-in sürecini yapan Özer, dış sınırlar gidiş terminalinde saat 17.57’de 32 numaralı pasaport kontuarından çıkış süreçlerini yaptırıyor.

Faruk Fatih Özer, arındırılmış alanda bir mühlet dolaştıktan sonra saat 19.25’te C-4 uçuş kapısından süreç yaparak Arnavutluk’un başşehri Tiran’a gidecek olan uçağa biniyor.

GEÇMİŞİNİ SİLİP GİTMİŞTİ

Resmi kayıtlara nazaran 1993 İstanbul doğumlu olan Faruk Fatih Özer, kaçmadan evvel kendisiyle ilgili internet ortamındaki tüm bilgilerini de sildi. Kendisini tanıyanlara nazaran, Amerika’da eğitim aldı. 2007 yılında çalışma hayatına başlayan Özer’in şirketi Thodex, başta Türkiye olmak üzere Myanmar, Azerbaycan ve İngiltere üzere ülkelerde de faaliyet gösteriyordu. Bir devir e-ticaret bölümünde de etkin olan Özer, akabinde yazılım teknolojileriyle ilgilenmeye başladı. Özer, son olarak 2020 yılında Gamebridge taşınabilir oyun platformunu kurmuştu.

THODEX’İN KURUCUSU FARUK FATİH ÖZER İÇİN İSTENEN CEZA

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede firari Faruk Fatih Özer’in de ortalarında bulunduğu 6’sı tutuklu 21 sanık hakkında, “suç işlemek gayesiyle örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve cürümden kaynaklanan mal varlığı kıymetlerini aklama” suçlarından 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar mahpus cezası istendi.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.