Torbalı Belediyesi’nin eserleri gereksinim sahiplerine gidiyor

Torbalı Belediyesi, atıl duran belediye yerlerinde tarım yaparak elde ettiği eserleri gereksinim sahiplerine dağıtmaya devam ediyor.

Bu yıl buğdayın yanı sıra nohut da eken belediye grupları Torbalı Ovası’na yeni bir eser kazandırırken, gereksinim sahiplerinin sofrasını da zenginleştirdi.

Torbalı Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri ile Ege Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün incelemelerden sonra belirlenen toprağa leblebi üretimine da uygun olan Sarı 98 cinsindeki nohut ekildi. Üretim safhasında gerekli ilaçlama ve bakım çalışmalarını yürüten Torbalı Belediyesi başarılı bir halde hasadı da gerçekleştirdi. Gerekli elek çalışmalarından sonra elde edilen nohudun bir kısmı tohumluk olarak ayrıldı.

“HALKIN TARLASINDAN HALKIN SOFRASINA”

Geriye kalan nohutlar ise paketlenip, Torbalı Belediyesi Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne devredildi. Bu nohutlar, burada karakılçık buğdayından elde edilen un, tekrar belediyenin ürettiği karakılçık ve öbür buğday tiplerinden yapılan bulgur, belediye zeytinliklerinden elde edilen zeytinyağı ve ceviz bahçelerinden elde edilen cevizlerden yapılan ceviz reçelleri ile birlikte Torbalı’daki gereksinim sahiplerinin sofrasına ulaşacak. ‘Halkın Tarlasından Halkın Sofrasına’ sloganıyla ilçede gerçekleşen bu proje hem toprakların boş kalmamasını hem de muhtaçlık sahiplerinin sofralarının zenginleşmesini sağlıyor.

BAŞKAN TEKİN: TARIM ÜLKEMİZİN GELECEĞİ

Tarımın bu ülkenin geleceği olduğunu savunan Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin, “Her ne kadar bu proje ‘Halkın Tarlasından Halkın Sofrasına’ sloganını taşısa da bu aslında tarımın devamlılığını, üretimin ehemmiyetini de ortaya çıkaran bir proje. Evet biz burada ürettiğimiz eserleri muhtaçlık sahiplerinin sofrasına ulaştırıyoruz ancak bir yandan da ovaya yeni eserler kazandırıyoruz. Torbalı topraklarında çok karlı bir eser olan nohudun üretilebileceğini, cet tohumumuz olan karakılçık buğdayından çok lezzetli bulgur yapılabileceğini gösterdik. İlçede 30 yılı aşkın müddettir yemek endüstrisi alanında hizmet veriyorum, tez ediyorum ömrümde bu kadar lezzetli bir bulgur yemedim. Torbalı’nın artık karakılçık bulguruyla da anılması için elimizden geleni yapacağız” dedi. Öte yandan Torbalı Belediyesi üreticiye tohum takviyesi sağlamaya devam edecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.